Logotyp DDD Polska

Ozonowanie | Dezynfekcja ozonem

W ciągu ostatnich dwóch lat słowo „dezynfekcja” weszło do codziennego słownika. Warto jednak pamiętać, że neutralizacja szkodliwych patogenów takich jak wirusy, bakterie, grzyby czy pleśń to nie tylko zadanie podczas pandemii, ale jeden z ważnych kroków na drodze do poprawy jakości życia w naszym codziennym zachowaniu. Jedną z technologii skutecznie wspomagających dezynfekcję pomieszczeń jest dezynfekcja ozonem. Wyjaśniamy, jak działają generatory ozonu, do czego można je wykorzystać i jak bezpiecznie zdezynfekować dom ozonem z technikami DDD Polska.

Co to jest ozon i jak powstaje?

Charakterystyczny zapach powietrza, który jest szczególnie wyczuwalny tuż po burzy, jest powodowany przez ozon, czyli tlen trójatomowy, który w naturze wytwarzany jest przez piorun. Ozon (O 3 ) to silnie utleniający gaz, którego działanie jest silne, ale krótkotrwałe. Dzieje się tak, ponieważ alotropowe cząsteczki ozonu łatwo reagują z innymi chemikaliami, powodując ich redukcję i rozkład na „tradycyjny” tlen dwuatomowy (O 2 ).

Właściwości biobójcze ozonu dla skutecznej dezynfekcji

Ze względu na bardzo silne właściwości utleniające ozon jest niezwykle skutecznym biocydem, który znajduje szerokie zastosowanie w dezynfekcji różnego rodzaju obiektów i przestrzeni. Badania pokazują, że dezynfekcja ozonem daje do 50 razy lepsze wyniki niż dezynfekcja chlorem . Jednocześnie taka metoda czyszczenia jest całkowicie przyjazna dla środowiska, a przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności całkowicie nieszkodliwa dla środowiska, ludzi i zwierząt.


Może Cię zainteresować:


Ozonowanie i dezynfekcja – gdzie są stosowane?

Aby skutecznie zneutralizować mikroorganizmy w powietrzu i na różnych powierzchniach niezbędny jest odpowiedni generator ozonu, zwany popularnie ozonatorem do dezynfekcji. Tego typu urządzenie wykorzystuje wyładowania koronowe do generowania ozonu w określonych ilościach. W tym miejscu należy zauważyć, że na rynku możemy znaleźć zarówno niewielkie generatory O 3 przeznaczone do ozonowania i dezynfekcji domów i samochodów, jak i znacznie większe i znacznie wydajniejsze przemysłowe generatory ozonu.

Ze względu na swoje właściwości i skuteczność biobójczą dezynfekcja ozonem sprawdziła się w takich miejscach i obiektach jak:

  • domy i mieszkania rodzinne,
  • hotele, restauracje, centra handlowe,
  • szpitale, gabinety lekarskie, laboratoria,
  • magazyny i hale produkcyjne,
  • żywność, dokumenty, maszyny przemysłowe,
  • woda pitna i ścieki.

Ale to nie wszystko. Warsztaty samochodowe używają ozonu do dezynfekcji i odformowania systemów klimatyzacji oraz do czyszczenia i odświeżania kokpitów. Ozonowanie samochodów podczas pandemii COVID-19 stało się równie powszechną praktyką odkażania pojazdów przez firmy wynajmujące samochody.

Ozonator do dezynfekcji – jakie są jego zalety?

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wspomniane wyżej biobójcze właściwości ozonu, które sprawiają, że gaz ten doskonale nadaje się do neutralizacji wszelkiego rodzaju patogenów. Jest nie tylko bezwzględny dla mikroorganizmów, ale także przyjazny dla alergików, dzięki czemu możesz bezpiecznie stosować ozon jako skuteczną formę dezynfekcji domu. Do najważniejszych zalet ozonowania należą z pewnością:

  • neutralizacja bakterii, wirusów, grzybów, zarodników i pleśni,
  • skuteczna eliminacja roztoczy i innych alergenów,
  • gaz dostaje się w trudno dostępne miejsca,
  • Możliwość bezpiecznej dezynfekcji wnętrz w placówkach medycznych,
  • wysoka skuteczność w neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów: dymu papierosowego, zapachu spalenizny, wilgoci,
  • Możliwość dezynfekcji mieszkania po kwarantannie urządzeniami ozonowymi.

W przeciwieństwie do niektórych odświeżaczy powietrza, ozon eliminuje źródło nieprzyjemnych zapachów (bakterie, pleśń, grzyby), a nie tylko je maskuje. Z tego powodu dekontaminacja ozonem to proces, który przeprowadza się m.in. po powodziach, dymie, pożarach czy ofiarach śmiertelnych.

Czy ozon jest bezpieczny do dezynfekcji?

Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu pomieszczeń dezynfekcja mieszkania ozonem jest całkowicie bezpieczna. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ozonowania usunąć z pomieszczenia rośliny i zwierzęta. Nie powinieneś również przebywać w pomieszczeniu podczas dezynfekcji. Po zakończeniu dezynfekcji wnętrze należy dokładnie przewietrzyć, aby można je było ponownie wykorzystać.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie usługi sprzątania po zgonie

Jak działa ozon?

Ozon działa na zasadzie utleniania. Kiedy statycznie naładowana cząsteczka ozonu (O3 ) styka się z czymś „zdolnym do utleniania”, ładunek cząsteczki ozonu bezpośrednio przepłynie. Dzieje się tak, ponieważ ozon jest bardzo niestabilny i lubi powracać do swojej pierwotnej postaci (O2 ). Ozon może utleniać się z wszelkiego rodzaju materiałami, ale także z zapachami i mikroorganizmami, takimi jak wirusy, pleśnie i bakterie.  Dodatkowy atom tlenu uwalnia się z cząsteczki ozonu i wiąże się z innym materiałem. Ostatecznie pozostaje tylko czysta i stabilna cząsteczka tlenu. Ozon jest jednym z najsilniejszych środków utleniających dostępnych technicznie do utleniania substancji rozpuszczonych. Dodany dodatkowo atom tlenu zwiąże (= utlenianie) w ułamku sekundy każdy składnik, który wejdzie w kontakt z ozonem. Ozon może być stosowany w szerokim zakresie oczyszczania.  W przeważającej części ozon stosowany jest w oczyszczalniach ścieków komunalnych i wody pitnej (do dezynfekcji). Jednak ozon jest coraz częściej wykorzystywany w branży przemysłowej. W przemyśle spożywczym np. ozon jest używany do dezynfekcji, a w przemyśle papierniczym i tekstylnym do utleniania ścieków. Główną zaletą ozonu jest jego czysty charakter, ponieważ tylko utlenia materiały, prawie nie tworząc produktów ubocznych. Ponieważ ozon ma silny, rozpoznawalny zapach, wkrótce będą odczuwalne bardzo niskie stężenia. To sprawia, że ​​praca z ozonem jest ogólnie bezpieczna.

Jak powstaje ozon?

Ozon można wytwarzać sztucznie na tej samej zasadzie, na jakiej występuje w naturze, czyli za pomocą światła UV (warstwa ozonowa) lub wyładowania koronowego (wysokie napięcia, burza z piorunami). W obu metodach połączenie między cząsteczkami tlenu zostaje zerwane. W konsekwencji powstają rodniki tlenowe, które łączą się z cząsteczką tlenu do O3 (ozonu). Do produkcji ozonu częściej stosuje się wyładowanie koronowe ze względu na większe zalety tej metody. Zaletami są niższe koszty produkcji ozonu (bardziej opłacalne) oraz większa trwałość systemu. Do wlotu nadawy można stosować powietrze z otoczenia oraz czysty tlen. Do czystego tlenu, generatory tlenumoże być używany do skoncentrowania tlenu z powietrza. Gdy używany jest czysty tlen, może powstać wyższe stężenie ozonu.

Jaka jest trwałość ozonu?

Do oczyszczania wody i powietrza potrzebne jest wytwarzanie ozonu na miejscu. Ze względu na krótki okres półtrwania ozon wkrótce ulegnie rozkładowi po wytworzeniu. Okres półtrwania ozonu w wodzie wynosi około 30 minut, co oznacza, że ​​co pół godziny stężenie ozonu będzie zmniejszane do połowy jego początkowego stężenia. Na przykład, gdy masz 8 g/l, stężenie zmniejsza się co 30 minut w następujący sposób: 8; 4; 2; 1; itp. W praktyce okres półtrwania jest krótszy, ponieważ wiele czynników może wpływać na okres półtrwania. Czynnikami są temperatura, pH, stężenie i stężenie oraz sortowanie substancji rozpuszczonych. Ponieważ ozon reaguje z wszelkiego rodzaju składnikami, stężenie ozonu szybko się zmniejszy. Gdy większość składników ulegnie utlenieniu, resztkowy ozon pozostanie, a stężenie ozonu będzie się zmniejszać wolniej.

Czy ozon jest szkodliwy i jakie są objawy zatruciem ozonu?

W wyższych stężeniach ozon jest szkodliwy dla zdrowia człowieka po inhalacji. Kilka agencji, takich jak agencja bezpieczeństwa i higieny pracy (OSHA), zaproponowało wartości MAC dla ozonu. Wartość MAC to maksymalne dopuszczalne stężenie, na które człowiek może być narażony przez określony czas i określony czynnik. Dla ozonu wartości MAC wynoszą 0,06 PPM przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu (PPM = Parts Per Million). Przez maksymalnie 15 minut stosowana jest wartość MAC 0,3 PPM. Wspomniane powyżej stężenia są znacznie wyższe niż próg zapachowy, przy którym można wyczuć zapach ozonu, więc krytyczne stężenia zostaną szybko zauważone. Kiedy ludzie są narażeni na wysokie stężenia ozonu, objawy mogą obejmować suchość w jamie ustnej i gardle, kaszel, ból głowy i ograniczenie klatki piersiowej. W pobliżu granic śmiertelnych pojawią się bardziej dotkliwe problemy. Gdy stosowane są większe generatory ozonu, destruktory ozonu mogą być używane do niszczenia ozonu resztkowego.

ul. Wolnej Wszechnicy 8
02-098 Warszawa
tel. +48 730 061 061
mail: kontakt@dddpolska.pl

Sprawdź także