Logotyp DDD Polska

Zwalczanie i usuwanie karaluchów

Jak szybko i trwale pozbyć się karaluchów w moim domu?

Karaluchy: sama nazwa wystarczy, aby twoja skóra cierpła.

Niestety są pospolitymi szkodnikami i trudno się ich pozbyć. Jeśli masz karaluchy w domu lub mieszkaniu w takich miejscach jak szafki kuchenne, na strychu lub w łazience, ważne jest, aby szybko się ich pozbyć .

W DDD Polska od lat pomagamy właścicielom domów na terenie całego kraju, pozbyć się szkodników. Nasz zespół oferuje profesjonalne usługi zwalczania karaluchów, które pomogą Ci odzyskać przestrzeń i przywrócić normalne życie.

Dzielimy się się najlepszymi i najszybszymi sposobami na pozbycie się karaluchów oraz tym, w jakich momentach powinniście niezwłocznie zadzwonić po jednego z naszych techników.


Może Cię zainteresować:


Chociaż na świecie istnieje  ponad 4500 gatunków karaluchów, tylko około 16 z nich żyje w Polsce. Na dodatek tylko dla 7 nasz klimat jest środowiskiem naturalnym. Chociaż większość gatunków karaluchów nie jest zainteresowana inwazją na domy, jest kilka, które z radością założą swoje gniazdko w Twoim domu.

Karaczan prusak

Karaczan prusak jest najczęstszym karaluchem, który zaatakuje nasz dom w Polsce. Ponieważ rozmnażają się one tak szybko (każdy z jaj może wyprodukować 20-40 młodych karaluchów), nawet jedna samica w twoim domu może wywołać plagę ponad 30 000 osobników w ciągu jednego roku .

W przeciwieństwie do innych gatunków płoci, samica karalucha prusaka nosi ze sobą woreczki z jajami, dopóki nie będą gotowe do wyklucia.

Oznacza to, że infestacje łatwo się rozprzestrzeniają i mogą być trudne do powstrzymania.

Wszystkie karaluchy mają płaskie, szerokie ciała z długimi tylnymi nogami i czułkami. Ich skrzydła leżą płasko na plecach, a większość z nich jest czarna lub brązowa.

Karaluch prusaki jest jednak zwykle jasnobrązowy z dwoma ciemnymi, równoległymi paskami, które biegną wzdłuż ciała od głowy do skrzydeł.

Co przyciąga karaluchy do mojego domu?

Bez względu na to, jakie karaluchy masz w swoim domu, jedno jest pewne: nie chcesz ich tam mieć.

Oprócz wywoływania przerażenia, karaluchy mogą wywoływać alergie, rozprzestrzeniać choroby i tworzyć niehigieniczne środowisko życia.

Na szczęście pierwszym krokiem do pozbycia się karaluchów jest przede wszystkim zrozumienie, co przyciąga je do Twojej posiadłości.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

1. Źródła żywności

Karaluchy są wszystkożerne, co oznacza, że zjedzą wszystko. Szczególnie lubią skrobie, słodycze, tłuste potrawy i mięsa.

Łatwe źródła pożywienia – takie jak brudne naczynia w zlewie, karma dla zwierząt na podłodze lub okruchy na blacie, wciągną je.

Karaluchy również uwielbiają śmieci, więc pamiętaj o regularnym wyrzucaniu śmieci i szczelnie zamykaniu wszystkich domowych pojemników na śmieci.

2. Schronienie

Karaluchy wchodzą do domów w poszukiwaniu schronienia.

W zależności od gatunku płoci mogą żyć za ramami obrazów, w wydrążonym drewnie, w wilgotnych miejscach, jak pod zlewem lub za toaletą, lub z tyłu elektroniki.

Gdy temperatura na zewnątrz spada, karaluchy zapuszczają się do pomieszczeń.

Uwielbiają ciche, zapomniane miejsca i mogą mieszkać pod dużymi urządzeniami, w rogach piwnic i na strychu.

3. Lokalizacja

Jeśli zastanawiasz się „dlaczego mam karaluchy w moim czystym domu?” rozumiemy.

Rozwiązanie problemu z karaluchami może być frustrujące – zwłaszcza jeśli unikałeś powszechnych atraktantów.

Niestety, niektóre lokalizacje są po prostu bardziej atrakcyjne dla karaluchów niż inne.

4. Woda

Jak wszystkie zwierzęta, karaluchy do przetrwania potrzebują wody – i aby ją znaleźć, wejdą nawet do najbardziej higienicznych domów.

Nieszczelne rury i krany są powszechnymi atraktantami, podobnie jak otwarte prysznice i miski na wodę dla zwierząt.

5. Architektura krajobrazu

Podczas gdy karaluchy uwielbiają mieszkać w środku, będą również wchodzić na twoje podwórko w poszukiwaniu jedzenia, schronienia i wody.

Woda stojąca w wanienkach dla ptaków, rynnach i donicach będzie przyciągać karaluchy, podobnie jak źródła pożywienia, takie jak nasiona dla ptaków czy rośliny owocowe.

Jak karaluchy wchodzą do twojego domu?

Schronienie, jedzenie i woda przyciągają karaluchy do twojego domu, ale jak się tam dostać? Najczęstszym sposobem, w jaki karaluchy dostają się do twojego domu, są małe pęknięcia i szczeliny w oknach, drzwiach i innych miejscach.

Oto niektóre z ich ulubionych punktów dostępu:

1. Pęknięcia i szczeliny w oknach i drzwiach

Pęknięcia i szczeliny w drzwiach i oknach twojego domu to główny sposób, w jaki karaluchy przedostają się do twojego domu. Drzwi, które nie są odpowiednio uszczelnione i okna, które nie zamykają się całkowicie, są idealnymi punktami dostępu dla karaluchów.

2. Otwory w rurach i otworach wentylacyjnych

Innym powszechnym punktem wejścia dla karaluchów są otwory w rurach i otworach wentylacyjnych. Jeśli mieszkasz w starszym domu z otworami wentylacyjnymi, które mają dziury lub nie są odpowiednio uszczelnione, jest to zaproszenie dla karaluchów do wejścia do środka.

Sprawdź swoje otwory wentylacyjne podczas ich wymiany lub serwisowania i obserwuj rury i osprzęt hydrauliczny pod kątem dziur lub innych potencjalnych punktów dostępu karaluchów.

3. Przejażdżka na meblach i innych przedmiotach

Jeśli przywozisz do domu używane meble lub inne przedmioty, najpierw sprawdź, czy nie ma w nich karaluchów. Te owady mogą zaszywać się i chować w używanych przedmiotach, aby wynurzyć się, gdy bezpiecznie znajdą się w twoim domu.


Zamów zabieg już dziś!


DDD Polska używa tylko sprawdzonych i skutecznych, a także bezpiecznych środków w walce z karaluchami w Twoim domu!

Jak pozbyć się karaluchów?

Aby uzyskać najlepsze wyniki, zatrudnij profesjonalny zespół zajmujący się zarządzaniem karaluchami, taki jak DDD Polska, aby raz na zawsze pozbyć się plagi.

Profesjonalne zespoły wiedzą, jak bezpiecznie i skutecznie lokalizować i zwalczać inwazje płoci, bez narażania dzieci, zwierząt domowych lub gospodarstwa domowego.

Jak pozbyć się karaluchów na zewnątrz domu?

Jeśli chcesz zapobiegać karaluchom w swoim domu, musisz zacząć od ograniczenia ich liczby poza domem.

Oto jak:

1. Sprzątanie

Pamiętaj: karaluchy do przetrwania potrzebują trzech rzeczy – jedzenia, wody i schronienia. Chociaż nie możesz wyeliminować tych rzeczy w środowisku zewnętrznym, możesz uczynić swój krajobraz mniej przyjaznym dla nich.

Oto kilka wskazówek:

Usuń stosy drewna, stosy liści, stojącą wodę i zarośnięte zarośla

Zabezpiecz pokrywki do zewnętrznych koszy na śmieci

Przycinaj nasadzenia fundamentowe z dala od domu

Ogranicz źródła wody, opróżniając stojącą wodę w doniczkach i wanienkach dla ptaków

Plusy:  Skuteczny, niedrogi, sprawia, że Twoja architektura wygląda pięknie

Minusy:  Nie zabija ani nie pozbywa się karaluchów – tylko sprawia, że Twój krajobraz jest dla nich mniej atrakcyjny

2. Użyj lepkich pułapek

Pułapki samoprzylepne są przeznaczone nie tylko do użytku w pomieszczeniach – można je również umieszczać na zewnątrz. Umieść lepkie pułapki w każdym miejscu, w którym zobaczysz wchodzące do domu karaluchy, takie jak pęknięcia wokół drzwi lub okien lub fundamenty.

Jeśli nie masz pewności, skąd pochodzą karaluchy, rozłóż pułapki w kilku miejscach i codziennie sprawdzaj pułapki, aby zidentyfikować trasy o dużym natężeniu ruchu.

Plusy : Skuteczny sposób na identyfikację tras karaluchów

Minusy : brzydkie, czasochłonne

3. Umieść przynętę

Aby zmniejszyć liczbę karaluchów wchodzących do twojego domu, zabij je przynętą, zanim dostaną się do środka.

Ponieważ karaluchy lubią trzymać górną lub boczną część ciała dociśniętą do czegoś podczas chodzenia, twoje stanowiska z przynętami będą najskuteczniejsze, gdy zostaną umieszczone obok budynków gospodarczych, półek, narożników, ogrodzeń lub fundamentów domu.

Plusy : Skuteczne, szybko działające, długoterminowe rozwiązanie

Minusy : Toksyczny, może być niebezpieczny dla dzieci, zwierząt domowych i innych zwierząt

4. Rozpyl pestycyd

Jednym z bardziej skutecznych sposobów pozbycia się karaluchów jest rozpylenie pestycydu na całym podwórku i w domu. Te spraye działają długo (wiele trwa trzy miesiące lub dłużej) i zabijają karaluchy w kontakcie.

Plusy : Skuteczny, długo działający

Minusy : Toksyczny, może być niebezpieczny dla dzieci, zwierząt domowych i innych zwierząt

Jak eksterminatorzy pozbywają się karaluchów?

Jeśli zatrudnisz profesjonalnego tępiciela, aby pozbyć się karaluchów, czego możesz się spodziewać?

Oto jak robi to nasz zespół w DDD Polska:

Krok 1: Inspekcja

Nasi eksperci od zwalczania karaluchów przyjadą do Twojej posesji, aby sprawdzić plagę. Poszukamy obszarów, w których karaluchy dostają się do Twojego domu, oraz źródeł wilgoci lub pożywienia, które mogą je wabić.

Zidentyfikujemy również gatunek karalucha, z którym masz do czynienia, i opracujemy plan zwalczania karaluchów.

Krok 2: Pierwszy zabieg

Na podstawie informacji, które zebraliśmy podczas wstępnej inspekcji, opracujemy plan leczenia dla Twojego domu. Ponieważ karaluchy mogą być trudnym do wytępienia szkodnikiem, podejmujemy dwuetapowy proces, aby się ich pozbyć.

W zależności od stopnia porażenia, nasze wstępne leczenie może obejmować przynętę, monitorowanie, łapanie lub spryskiwanie karaluchów lub zapewnienie usług edukacyjnych, czyszczenia i odkażania lub regulatorów wzrostu owadów.

Na tym etapie umieścimy monitory karaluchów, aby zmierzyć aktywność.

Krok trzeci: wizyta kontrolna

Po wdrożeniu wstępnego leczenia sprawdzimy nasze monitory i w razie potrzeby zastosujemy dodatkowe leczenie. Rezultatem jest całkowity koniec twojej inwazji tak szybko, jak to możliwe.

Jak mam trzymać karaluchy z dala od mojego domu?

1. Posprzątaj dom

Po pierwsze: zacznij od usunięcia wszystkiego, co mogłoby przyciągnąć karaluchy.

Każdy domowy zabójca karaluchów, którego użyjesz, będzie bardziej skuteczny, jeśli przed użyciem uczynisz swój dom tak nieprzyjaznym, jak to tylko możliwe.

Oto kilka rzeczy do odhaczenia na liście rzeczy do zrobienia:

Umyj i odłóż wszystkie brudne naczynia natychmiast po użyciu.

Natychmiast posprzątaj wszelkie okruchy i rozlane płyny.

Opróżnij źródła stojącej wody, w tym miski dla zwierząt.

Wyrzucaj śmieci codziennie, a zwłaszcza przed pójściem spać w nocy.

Regularnie myj i zamiataj podłogi, w tym pod dużymi urządzeniami i wokół nich.

Unikaj pozostawiania karmy dla zwierząt na dłuższy czas.

2. Poważnie podchodź do przechowywania żywności

Jeśli chcesz trzymać karaluchy z dala od domu, eliminacja źródeł pożywienia ma kluczowe znaczenie. Jednym z najlepszych sposobów na to jest przechowywanie żywności w hermetycznych szklanych lub plastikowych pojemnikach.

Przechowuj łatwo psujące się produkty w lodówce i unikaj pozostawiania owoców i warzyw na blacie.

3. Czyste urządzenia kuchenne

Pamiętaj: karaluchy uwielbiają tłuszcz i tłuszcz, a Twoja kuchnia to świetne miejsce na znalezienie tych smacznych smakołyków. Mając to na uwadze, utrzymuj w czystości płytę kuchenną, zmywarkę i inne urządzenia kuchenne.

Zwróć szczególną uwagę na obszary, takie jak miski ociekowe pod palnikami kuchenki, backsplash i wywóz śmieci.

Dodatkowo upewnij się, że co wieczór wycierasz blaty i stoły po gotowaniu. Aby dodać dodatkową warstwę ochrony, dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do wody do mycia. Zapach cytrusów powstrzyma powrót karaluchów.

4. Pozbądź się gazet i kartonów

Karaluchy uwielbiają gazety i kartony, ponieważ stanowią doskonały materiał do rozrodu i gniazdowania. Aby zapobiec inwazji karaluchów, oddaj lub pozbądź się starych gazet i zużytych pudeł kartonowych tak szybko, jak to możliwe.

5. Uszczelnij pęknięcia i punkty wejścia

Karaluchy mogą przeciskać swoje małe ciała przez maleńkie szczeliny i pęknięcia. Aby uniemożliwić im dostęp do domu, uszczelnij pęknięcia w fundamencie domu i zainstaluj gzymsy do drzwi, aby zablokować szczeliny pod drzwiami.

Będziesz także chciał sprawdzić szczeliny wokół okien i wokół otworów używanych do przewodów gazowych, hydraulicznych i elektrycznych oraz otworów wentylacyjnych. Użyj uszczelniacza lub pianki do natryskiwania, aby uszczelnić te pęknięcia i chronić swój dom przed karaluchami.

6. Natychmiast napraw przecieki

Jeśli masz w domu wycieki z kanalizacji, napraw je tak szybko, jak to możliwe. Nawet maleńka kroplówka z fajki wystarczy, aby karaluchy miały wilgoć, której potrzebują do przeżycia.

Oprócz usuwania nieszczelności regularnie sprawdzaj zlewy, lodówki, urządzenia i krany, aby upewnić się, że nie przeciekają lub nie wytwarzają nadmiernej wilgoci.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie karaluchów

Jak długo karaluchy przeżywają bez jedzenia?

Karaluchy mogą przetrwać do miesiąca bez spożywania pokarmu, ale zazwyczaj giną bez wody w ciągu tygodnia!

Czy karaluchy powodują alergie?

Tak! Wiadomo, że odchody płoci, skóra i ślina uwalniają cząsteczki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.

Czy karaluchy gryzą?

Chociaż jest to bardzo rzadkie i tylko w sytuacjach, gdy ich zapasy żywności są ograniczone, karaluchy rzeczywiście są zdolne do gryzienia.

Jak długo żyją karaluchy?

Wbrew temu, w co wierzy wielu ludzi, karaluchy zazwyczaj żyją od kilku miesięcy do kilku lat.

Czy karaluchy szybko się rozmnażają?

Tak. Charakteryzują się szybkim cyklem rozrodczym, a samice karaluchów mogą wydać 200–300 potomstwa w ciągu roku.

Co jedzą karaluchy?

Karaluchy zjadają prawie każde dostępne dla nich źródło żywności ekologicznej. 
Ich miłość do skrobi, mięsa i cukrów naturalnie przyciąga ich do kuchni, jadalni i miejsc do przechowywania żywności. Karaluchy przyzwyczajone do życia w kanalizacji z radością zjadają wyrzucone resztki jedzenia i inne substancje.

Nie zakładaj jednak, że twoja plaga karaluchów ograniczy się do przestrzeni związanych z jedzeniem. 
Karaluchy mogą jeść łupież, włosy, produkty papierowe, zbutwiałe drewno i inne materiały powszechnie występujące w różnych pomieszczeniach domu.

Jakie zagrożenie niosą za sobą karaluchy?

Karaluchy nie mają żądeł i prawie bardzo, bardzo rzadko gryzą ludzi, co czyni je stosunkowo nieszkodliwymi pod względem bezpośredniego przenoszenia chorób. Mimo to karaluch może przenosić bakterie do rany, powodując wtórną infekcję bakteryjną, która wymaga pomocy medycznej.

Prawdziwa obawa o przenoszenie choroby karaluchów wiąże się z kontaktem pośrednim. 
Karaluchy regularnie przemieszczają się przez niehigieniczne przestrzenie, takie jak przewody kanalizacyjne, sterty śmieci i toksyczne kałuże w garażach. Mogą następnie śledzić pozostałości tych substancji na zastawie stołowej lub powierzchniach do przygotowywania żywności.