Logotyp DDD Polska

Odkleszczanie ogrodu. Zwalczanie kleszczy

Jak pozbyć się kleszczy na swoim podwórku?

Kleszcze: sam ich widok wystarczy, aby większość ludzi się wzdrygnęła.

Niestety, te maleńkie, wysysające krew szkodniki są powszechne na terenie całej Polski, a wiele gatunków z przyjemnością założy swoje miejsce żerowania na twoim podwórku.

Jeśli znalazłeś kleszcze na swojej posesji, pozbycie się ich jest prawdopodobnie Twoim najwyższym priorytetem.

Oprócz tego, że są niepokojące, kleszcze przenoszą różne choroby, w tym boreliozę, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, anaplazmozę, babeszjoze i wiele innych.

Czy wiesz, że blisko 75% przypadków boreliozy wynika z ukąszeń kleszczy, które występują na prywatnych podwórkach? Czyli mit, że kleszcza możemy złapać przede wszystkim w lesie czy na łąkach właśnie pękł jak mydlana bańka.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się i kleszczy bez przekształcania podwórka w strefę wojny. Co więcej, wiele zabiegów, które zabijają kleszcze, zabija również pchły, komary i inne szkodniki na podwórku.


Może Cię zainteresować:


W DDD Polska świadczymy usługi profesjonalnego zwalczania kleszczy, aby pomóc właścicielom domów na terenie całego kraju pozbyć się kleszczy ze swoich podwórek. Z dobrego serca i w trosce o zdrowie Wasze i bliskich, podpowiadamy kilka trików, które mogą mieć wpływ na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia inwazji kleszczy na Twoim podwórku.

Zastanówmy się.

Czym są kleszcze?

Podczas gdy wiele osób myśli, że kleszcze to owady, w rzeczywistości są to pajęczaki – należą do tej samej rodziny co skorpiony, roztocza i pająki. W Polsce nie ma jednego gatunku kleszcza, jest ich wiele, a część niestety przenosi groźne choroby.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać kleszcze?

Różne gatunki kleszczy mogą mieć kolor szary, biały, brązowy, czarny, czerwonawo-brązowy, a nawet żółty. Dorosłe osobniki mają płaskie, owalne, bezskrzydłe ciała.

Kiedy kleszcze pobierają posiłek z krwi, ich ciała puchną i stają się okrągłe, jak ziarno kukurydzy. Podczas gdy nimfy i dorosłe kleszcze mają osiem nóg, larwy kleszczy mają tylko sześć.

Jako larwy kleszcze mają wielkość ziarnka piasku. Kleszcze mogą gryźć ludzi i zwierzęta na wszystkich etapach ich życia.

Dlaczego moje podwórko jest pełne kleszczy?

Co powoduje kleszcze na podwórku?

Odpowiedź brzmi: to zależy .

Dzikie zwierzęta mogą przynosić kleszcze na twoje podwórko, podobnie jak małe gryzonie.

Gdy znajdą się na twoim podwórku, kleszcze znajdą idealne środowisko do osiedlenia się. Wszystkie gatunki kleszczy uwielbiają ciemność i wilgoć.

Ich ulubione kryjówki to obszary, które oferują wysoką trawę, wilgotny brud i dużo cienia.

Jeśli twoje podwórko jest skoszone, kleszcze mogą nadal osiedlać się na zewnętrznych obszarach, gdzie mogą znaleźć nisko wiszące krzewy lub rośliny okrywowe, które mogą wykorzystać jako schronienie.

Skąd mam wiedzieć, czy moje podwórko ma kleszcze?

Wiele osób zakłada, że skoro ich podwórku odwiedzają dzikie zwierzęta, to mają też kleszcze. Nie ma jednak sposobu, aby dowiedzieć się, czy kleszcze są obecne, chyba że testujesz to na sobie (nie polecamy).

Sprawdź oznaki występowania kleszczy na Twoim podwórku

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, aby dowiedzieć się, czy masz kleszcze na swoim podwórku:

1. Przeciąganie

Oto jak to zrobić:

Chwyć jasny prześcieradło lub ręcznik i przeciągnij go przez podwórko.

Po przeciągnięciu prześcieradła przez podwórko, zabierz go do obszaru wolnego od trawy, na przykład na podjazd, i dokładnie sprawdź, czy nie ma kleszczy. Jeśli znajdziesz kleszcze, umieść je w torebce i zniszcz.

2. Sprawdź swoje zwierzaki

Innym sposobem identyfikacji kleszczy na podwórku jest sprawdzenie zwierząt, które wejdą do środka. Jeśli znajdziesz kleszcze na swoich zwierzakach na zewnątrz, istnieje duża szansa, że zbierają kleszcze właśnie na twoim podwórku.

Aby sprawdzić, czy zwierzęta domowe nie mają kleszczy, zalecamy przeczesywanie ich sierścią palcami i delikatne naciskanie, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych guzków.

Kleszcz będzie wydawał się twardą, małą masą.

3. Użyj latarki, aby wykryć kleszcze

Możesz również ręcznie sprawdzić podwórko pod kątem kleszczy. Używając latarki, sprawdź następujące miejsca pod kątem oznak kleszczy:

  • Wzdłuż ścian skalnych, ceglanych lub oporowych.
  • Na obszarach gęstych lub wysokich zarośli lub trawy.
  • W stosach gruzu czy liści i stosach drewna opałowego.
  • Miejsca, w których Twoje zwierzęta spędzają czas, takie jak budy dla psów.
  • Na drzewach lub krzewach.
  • Na obszarach, na których zebrały się liście lub inne szczątki organiczne.

Zamów zabieg już dziś!


DDD Polska używa tylko sprawdzonych i skutecznych, a także bezpiecznych środków w walce z kleszczami na Twoim podwórku

Nikt nie chce kleszczy na swoim podwórku, ale jak się ich pozbyć? Istnieje wiele naturalnych domowych środków, które są bezpieczne dla psów i innych zwierząt domowych i odstraszają kleszcze. Jednak niestety, są one dobre w przypadku pojedynczych osobników. Inwazja kleszczy wymaga niestety wycelowania większych dział w te niebezpieczne szkodniki.

Kiedy skontaktujesz się z profesjonalnym technikiem od odkleszczania DDD Polska, wyślemy przeszkolonego technika ds. zwalczania szkodników, który przeprowadzi dokładną analizę i zabieg zwalczania kleszczy.

Ocenimy Twoją nieruchomość pod kątem wszelkich oznak aktywności kleszczy i wspólnie z Tobą ustalimy, skąd mogą pochodzić kleszcze i dlaczego są tak przyciągane do Twojego podwórka.

Zbadamy również obszary wokół Twojego domu i posesji, aby zidentyfikować obecność innych organizmów, które mogą być żywicielami kleszczy, takich jak małe gryzonie.

Zwalczanie kleszczy z DDD Polska

Po zakończeniu analizy występowania kleszczy rozpoczniemy nasz plan działania.

W zależności od nasilenia inwazji kleszczy, zabiegi te mogą obejmować stosowanie opryskiwaczy plecakowych, płynnych produktów resztkowych, opryskiwaczy elektrycznych i innych.

Zastosujemy niestandardową mieszankę produktów, skupiając się na zewnętrznej części domu i rozpiętości podwórka.

Te zabiegi wyeliminują kleszcze w kontakcie z naszą mieszanką środków i pomogą odzyskać podwórko wolne od kleszczy.

Po zrealizowaniu podstawowego zabiegu możemy zaplanować także zabiegi uzupełniające, aby pomóc Twojej posesji pozostać wolnej od kleszczy.

Zaplanujemy harmonogram zwalczania zgodny z Twoimi potrzebami i będziemy nadal monitorować poziom kleszczy w Twojej nieruchomości, aby zapewnić wolną od szkodników przestrzeń na zewnątrz, zwiększając bezpieczeństwo Twoje, Twoich dzieci, rodziny i czworonożnych przyjaciół.

Jak trzymać kleszcze z dala od swojego podwórka?

Ważne jest, aby podjąć działania zapobiegawcze, aby trzymać kleszcze z dala od swojego podwórka, z dala od zwierząt domowych i rodziny. Są pewne działania pomocnicze, które mogą sprawić, że nie będziesz miał problemów z kleszczami na swoim podwórku.

1. Pozbądź się innych szkodników

Szkodniki, takie jak szczury, myszy, wiewiórki i inne gryzonie, mogą wprowadzić szkodniki na Twoje podwórko. Aby pozbyć się kleszczy, ważne jest, aby zająć się również tymi podstawowymi inwazjami.

Zaznacz obszary, w których widziałeś myszy lub inne szkodniki i zatrudnij zespół do zwalczania szkodników, taki jak DDD Polska, aby pomógł pozbyć się szkodników u źródła.

2. Utrzymuj podwórko w porządku

Kleszcze uwielbiają chować się w ciemnych, osłoniętych miejscach, takich jak stosy drewna, stosy liści itp. Mając to na uwadze, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby Twoje podwórko nie nadało się do zamieszkania dla nich:

Pozbądź się wszelkiego gruzu na podwórku. Jeśli grabisz liście jesienią, unikaj pozostawiania stosów. zamiast tego zapakuj je w worki z liśćmi i odpowiednio je zutylizuj. Jeśli palisz drewno opałowe na ciepło, przechowuj je starannie ułożone w suchym miejscu. To trzyma gryzonie z dala i zapobiega przenoszeniu kleszczy na twoje podwórko. Na koniec pozbądź się starych mebli, śmieci lub materii organicznej ze swojego podwórka, które mogą dać kleszczom miejsce do ukrycia.

Utrzymuj swój trawnik. Regularnie koś trawę, usuwaj wysokie trawy lub krzewy i pamiętaj, aby szybko zebrać wszystkie ścinki trawy.

Stwórz barierę. Trzymaj wszystkie urządzenia do zabaw, tarasy i tarasy co najmniej 2,5 metra od krawędzi trawnika.

Konstruuj ogrodzenia. Użyj wysokich płotów, aby powstrzymać dzikie zwierzęta przed wejściem na twoje podwórko i przyniesieniem kleszczy.

3. Stwórz barierę

Zalecamy utrzymywanie około metrowej bariery żwiru lub wiórów drewnianych między obszarami zalesionymi a ogrodzeniem, aby utrudnić kleszcze=om migrację do obszarów spędzania wolnego czasu na Twoim podwórku.

4. Posadź rośliny do pielęgnacji krajobrazu odporne na kleszcze

Niektóre rośliny krajobrazowe odstraszają kleszcze. Czosnek, szałwia, mięta, lawenda, rozmaryn, nagietek to jedne z najskuteczniejszych roślin odstraszających kleszcze.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, posadź te odmiany na obrzeżach podwórka i wszędzie tam, gdzie chcesz trzymać kleszcze z dala.

Możesz również umieścić te odmiany w pojemnikach i umieścić je w pobliżu okien, aby zniechęcić kleszcze do wejścia do domu.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie kleszczy:

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Zależy to od miejsca zamieszkania i wielu innych czynników, w tym liczby zwierząt żywicielskich, którymi żywią się kleszcze (takich jak jelenie), temperatury, opadów i wilgotności. Także obszary bardziej zalesione są atrakcyjne dla kleszczy. Jeśli chcesz sprawdzić mapę występowania kleszczy, kliknij TUTAJ.

Czy kleszcze mogą żyć w pomieszczeniach?

Tak. Jeśli masz zwierzaka, który mieszka w domu i na zewnątrz, kleszcze mogą złapać podwózkę do twojego domu i tam pozostać. W zależności od gatunku mogą wytrwać do 24 godzin lub nawet do kilku dni.

Czy kleszcze przetrwają zimową pogodę?

Tak. Pomyśl o tym: Jeśli kleszcze umierałyby, gdy temperatura spadnie poniżej 
zera, skąd pochodzą kleszcze przyszłoroczne? W rzeczywistości niektóre gatunki mogą pojawić się już podczas pozimowej odwilży – i będą szukać posiłku.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Borelioza jest zdecydowanie najczęstsza.  W ostatnich latachbyło ponad pięć razy więcej przypadków tej choroby niż kolejnych najczęstszych, anaplazmozy i erlichiozy. Inne obejmują riketsjozę gorączki plamistej, babeszjozę i tularemię.

W jaki sposób kleszcze przenoszą choroby?

Brzmi to obrzydliwie, ale wplwają zarazki do twojego ciała. Kleszcze piją krew, aby przeżyć. 
Czekają na czubkach traw i krzewów, aż pojawi się człowiek lub zwierzę, a potem wdrapują się na pokład.  Stamtąd kleszcz szuka bezpiecznego miejsca i wkłada w skórę rurkę do karmienia, która może mieć zadziory, które utrzymują go w miejscu, lub kleszcz może wydzielać substancję podobną do cementu, aby go tam zatrzymać. Wtedy kleszcz zaczyna ssać krew, co może trwać kilka dni. 
Podczas ssania pluje też śliną. Jeśli kleszcz przenosi chorobę, ślina przenosi ją do organizmu. 
Im dłużej kleszcz pozostaje przywiązany, tym większe jest Twoje ryzyko, że zostaniesz zarażony.

Jak małe mogą być kleszcze?

W ciągu swojego cyklu życia kleszcze występują w trzech rozmiarach. Ich larwy są malutkie, prawie mikroskopijne, ale nie przenoszą chorób – pobierają je od zwierząt żywiciela podczas karmienia. 
Kolejny etap, nimfa, jest wielkości ziarenka maku. Trudno je zobaczyć na twoim ciele, co może być powodem, dla którego nimfy najprawdopodobniej najczęściej przenoszą boreliozę na ludzi. 
Dorosłe kleszcze również mogą dać ci boreliozę, ale są większe, mniej więcej wielkości ziarna sezamu, więc łatwiej je wykryć i usunąć, zanim przeniosą chorobę.

Jak rozmnażają się kleszcze?

Większość kleszczy przenoszących chorobę rozmnaża się na ciele żywiciela. Po żywieniu się krwią żywiciela, dorosła samica składa jaja – od 1500 do nawet 5000.  Z jaj wylęgają się po kilku miesiącach cykl życiowy: larwa, nimfa, osobnik dorosły, jaja.

Gdzie kleszcze składają jaja?

Nie na Tobie! Gdy dorosła samica jest pełna krwi, rzuci się, by złożyć jaja w osłoniętym miejscu.

Jak wyglądają małe kleszcze?

Larwy to bardzo małe kropki, ledwo widoczne.  Ale jeśli spojrzysz na nie pod mikroskopem, zobaczysz sześć nóg. Kleszcze nimfy, kolejny etap, mają osiem.

Czy poczujesz ugryzienie kleszcza?

Prawdopodobnie nie. Kiedy przyczepiają się do żywiciela, kleszcze wydzielają ślinę, która działa jak środek znieczulający. Więc jeśli są w trudno widocznym miejscu na twoim ciele, możesz tego nie zauważyć.

Co zrobić, kiedy znajdę kleszcza na swoim ciele?

Usuń go tak szybko, jak to możliwe. Ale nie szarp; użyj pęsety z ostrą końcówką. Dadzą ci kontrolę, której potrzebujesz, aby złapać kleszcza tak blisko, jak to tylko możliwe. Ciągnij prosto do góry, miarowo, bez skręcania i szarpania. Właściwe wyciągnięcie kleszcza polega na usunięciu całego kleszcza za jednym zamachem, bez pozostawiania części gębowej.

Po wyjęciu dokładnie oczyść skórę i dłonie alkoholem lub mydłem i wodą. Ponieważ pojawienie się choroby przenoszonej przez kleszcze może zająć trochę czasu, dobrym pomysłem jest pozostawienie kleszcza, aby dowiedzieć się czy jest to gatunek, który przenosi choroby.

Jak uniknąć ugryzienia kleszcza?

Kleszcze nie potrafią skakać ani latać – startują z poziomu gruntu i wspinają się. Jeśli nigdy nie ocierasz się o trawy lub krzewy, wszystko powinno być w porządku. Ale dla większości z nas łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Kiedy przechodzisz przez obszar z gęstą roślinnością, zachowaj dodatkowe środki ostrożności: wsuń nogawki spodni w skarpetki, aby kleszcz nie mógł dostać się do skóry. 
A jeśli wiesz, że jesteś w obszarze zarażonym kleszczami, noś ubrania – zwłaszcza buty, skarpetki i spodnie - spryskane środkami odstraszającymi kleszcze.