Logotyp DDD Polska

Zwalczanie mrówek. Jak usuwać mrówki?

Mrówki w domu. Jak szybko i sprawnie się ich pozbyć?

Mrówki są powszechnym szkodnikiem domowym.

Niezależnie od tego, czy jest to szlak maleńkich czarnych mrówek zmierzających w stronę kuchni, czy duże mrówki stolarzy żyjące na twoim podwórku, nikt nie lubi dzielić przestrzeni z robakami.

Na szczęście możesz się nauczyć, jak pozbyć się mrówek raz na zawsze!

W DDD Polska nasz zespół oferuje profesjonalne usługi zwalczania szkodników klientom na terenie całego kraju.

W tym poście dzielimy się naszymi najlepszymi wskazówkami, jak nie dopuścić do inwazji mrówek w naszej okolicy.


Może Cię zainteresować:


Co przyciąga mrówki do mojego domu?

Jednym z powodów, dla których mrówek jest tak dużo, jest to,  że mogą jeść praktycznie wszystko i żyć prawie wszędzie. Jeśli chcesz pozbyć się mrówek, musisz najpierw dowiedzieć się, co przyciąga je do Twojego domu i powoduje ich plagę.

Oto trzech częstych winowajców:

1. Jedzenie

Mrówki jedzą prawie wszystko to, co ludzie. Chociaż zjedzą resztki jedzenia lub okruchy, szczególnie pociągają ich słodycze.

Lepkie pozostałości dżemu pozostawione na blacie, kropla miodu lub wyrzucony lizak to doskonałe źródła składników odżywczych dla mrówek. A gdy choć jedna mrówka znajdzie źródło tej słodyczy, pozostawi po sobie ślad zapachowy, który przyciągnie resztę kolonii.

Rezultatem jest ogromna inwazja w krótkim czasie.

2. Wilgoć

Mrówki potrzebują pożywienia i wody, aby przeżyć. Jednak w przeciwieństwie do większości zwierząt, mrówki nie piją tylko „w konkretnym momencie”. Zabierają również wodę z powrotem do kolonii, aby przechowywać ją do przyszłego spożycia.

Kiedy znajdą dobre źródło wody, pozostawią ślad zapachowy, który zaalarmuje resztę kolonii. W związku z tym połamane rury, rośliny doniczkowe, skondensowana woda kondensacyjna w łazienkach i miski na wodę dla zwierząt domowych mogą przyciągać pobliskie mrówki.

3. Schronienie

Chociaż mrówki są na tyle małe, że mogą znaleźć schronienie praktycznie wszędzie, lubią budować kolonię w ciepłym, przytulnym domu, jeśli tylko mogą. Jeśli mrówki znajdą punkt dostępu do twojego domu (na przykład pęknięcie w uszczelnieniu lub uszczelnieniu), chętnie wejdą do środka.

Jak naturalnie pozbyć się mrówek w domu: 11 domowych środków zaradczych

Więc masz plagę mrówek. Jaki jest twój następny krok? Oto kilka  domowych sposobów  na naturalne pozbycie się mrówek:

1. Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa jest rodzajem pyłu krzemionkowego wytworzonego ze sproszkowanych, skamieniałych szczątków starożytnych organizmów wodnych zwanych okrzemkami.

Nie jest trujący. Zamiast tego zabija mrówki i inne szkodniki, wyciągając olej z ich szkieletów i wysuszając je. Aby zabić mrówki za jego pomocą, po prostu posyp proszkiem w każde miejsce, w którym mrówki wchodzą lub poruszają się po twoim domu.

2. Detergenty

Detergenty stosowane w gospodarstwie domowym, takie jak mydło do rąk, płyn do mycia szyb lub detergent w płynie, mogą zniechęcać mrówki do wchodzenia do domu. Pamiętaj: mrówki mają słaby wzrok i polegają na zapachowych śladach feromonów, które zostawiają, aby poruszać się po świecie.

Na szczęście detergenty stosowane w gospodarstwie domowym usuwają te ślady i zapobiegają przedostawaniu się mrówek. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wymieszaj detergent z wodą i wyszoruj powierzchnię wodą z mydłem. W ten sam sposób można również użyć środka do czyszczenia szkła kupionego w sklepie.

3. Pieprz

W nawigacji po świecie mrówki polegają na węchu, a zapach pieprzu jest dla nich irytujący. Aby powstrzymać ich przed wejściem do domu, posyp mieloną czarną lub czerwoną papryką wokół listew przypodłogowych i za urządzeniami.

4. Olejki eteryczne

Mięta pieprzowa, liść cynamonu , cytryna, neem, eukaliptus, olejek tymiankowy, olejek z trawy cytrynowej, olejek z drzewa herbacianego to naturalne środki odstraszające mrówki , które mogą pomóc w utrzymaniu mrówek poza domem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wymieszaj kilka kropli olejku eterycznego z 2 szklankami wody i spryskaj mieszankę wokół listew przypodłogowych, okien i drzwi w domu.

5. Biały ocet

Jeśli widzisz mrówki w swoim domu, wymieszaj roztwór 50/50 octu i wody i wytrzyj nim mrówki. To zabija istniejące mrówki i odstrasza przyszłe mrówki, pozostawiając utrzymujący się zapach octu, który działa jak  naturalny środek odstraszający mrówki .

6. Soda oczyszczona

Mrówki i soda oczyszczona nie mieszają się. W rzeczywistości zarówno soda oczyszczona, jak i boraks zabijają mrówki po spożyciu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wymieszaj równe części sody oczyszczonej lub boraksu na mrówki i cukier cukierniczy i umieść w płytkim pojemniku, gdzie mrówki mogą do nich dotrzeć.

7. Kreda

Kreda zawiera węglan wapnia . Umieszczony w grubej linii, węglan wapnia może zmylić ślad zapachowy mrówek, utrudniając im wyłapanie zapachu innych mrówek i zmylenie szkodników.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, narysuj grubą, ciężką kreską kredą obszary, które chcesz chronić, takie jak stół piknikowy lub grill.

8. Pomarańcze lub cytryny

Owoce cytrusowe, w szczególności skórki pomarańczy lub cytryny, zawierają ekstrakt znany jako d-limonen , który jest toksyczny dla mrówek. Zamiast wyrzucać te skórki pomarańczowe, zachowaj je i zamień w domowej roboty odstraszacz mrówek. Oto jak:

Wrzuć wyrzucone skórki pomarańczowe do galonowego słoika. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, napełnij słoik do połowy skórkami, a resztę napełnij wodą. Słoik zamknij i umieść w ciemnym miejscu na 3-5 dni, aż woda się zabarwi.

Odcedź płyn, wlej go z powrotem do słoika i dodaj łyżeczkę melasy i jedną porcję mydła do naczyń. Dobrze wymieszaj płyn, umieść go w butelce ze spryskiwaczem i spryskaj nim bezpośrednio mrówki, gdy je zobaczysz.

Olejek cytrusowy zabije mrówki w kontakcie . Możesz również użyć tego ekstraktu z olejku pomarańczowego, aby wyeliminować ślady mrówek, więc pamiętaj, aby spryskać go wszędzie tam, gdzie zauważyłeś aktywność mrówek.

9. Sól

Sól może być skutecznym, naturalnym zabójcą mrówek, jeśli używasz jej prawidłowo. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wymieszaj filiżankę soli Epsom w butelce z wodą ze spryskiwaczem i spryskuj nią mrówki, gdy tylko je zobaczysz.

Sól zabije mrówki poprzez odwodnienie, nie szkodząc gatunkom niedocelowym.

10. Skrobia kukurydziana

Skrobia kukurydziana, którą prawdopodobnie masz już w swojej kuchni, jest skutecznym zabójcą mrówek. Możesz wylać skrobię kukurydzianą na całą grupę mrówek i zalać wodą lub pokryć mrówki skrobią kukurydzianą i odkurzyć je.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, będziesz musiał wytrzeć martwe mrówki i skrobię kukurydzianą, a następnie się ich pozbyć. Jeśli wybierzesz drugą opcję, natychmiast wyrzuć zawartość pojemnika próżniowego.

11. Kwas borowy

Kwas borowy zabije mrówki robotnice i królową kolonii w ciągu trzech tygodni od narażenia. Aby go skutecznie wykorzystać, przygotuj roztwór zawierający ½ łyżeczki kwasu borowego, osiem łyżeczek cukru i 1 szklankę ciepłej wody.

Mieszaj mieszaninę, aż kwas borowy się rozpuści. Nasącz waciki w roztworze i umieść je w dowolnym miejscu, w którym zauważyłeś aktywność mrówek.


Zamów zabieg już dziś!


Jak pozbyć się mrówek poza domem?

Mówiliśmy o pozbywaniu się mrówek w pomieszczeniach, ale może zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek w swoim ogrodzie bez zabijania roślin. Oto nasze najlepsze wskazówki:

1. Wrząca woda

Gotowanie wody to łatwy i skuteczny sposób na natychmiastowe zabicie mrówek. Jeśli zobaczysz mrówki wyłaniające się ze szczeliny w betonie lub dziury w ziemi, zalej to miejsce wrzątkiem. To zabije wiele mrówek w nim. Tylko upewnij się, że nie wylewasz wrzątku na swoje rośliny lub ich korzenie, ponieważ to również je zabije.

2. Granulki mrówek

Granulki mrówek działają jak zdekonstruowane stacje z przynętami. Granulki są umieszczane na zewnątrz domu, gdzie mrówki je konsumują i umierają w kontakcie.

Jak technicy DDD Polska pozbywają się mrówek?

Profesjonaliści tacy jak Partnerzy DDD Polska poważnie traktują inwazję mrówek. Jeśli masz w domu mrówki, oto kroki, które nasz zespół podejmie, aby się ich pozbyć:

1. Inspekcja

Naszym pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej inspekcji Twojej nieruchomości. W tej fazie ustalimy, jakie masz mrówki, skąd pochodzą i jaki jest najlepszy sposób postępowania z nimi. Zidentyfikujemy również wszelkie potencjalne źródła żywności i je wyeliminujemy.

2. Monitorowanie

Nawet jeśli widzisz pojedyncze mrówki w swoim domu lub ogrodzie, kolonia jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozległa, niż Ci się wydaje. Będziemy monitorować aktywność mrówek, aby upewnić się, że wiemy, skąd pochodzą i gdzie znajduje się główna kolonia. Aby upewnić się, że pozbędziemy się wszystkich mrówek, prześledzimy mrówki z powrotem do kolonii, zlokalizujemy punkty wejścia do struktury i zidentyfikujemy wszystkie znane ule lub kolonie.

3. Zabieg i zwalczanie

Na koniec umieszczamy starannie zaprojektowane przynęty w ukrytych miejscach, którymi mrówki będą się żywić i przynosić z powrotem do ula. Czasami będziemy również stosować starannie ukierunkowane opryski na ślad mrówek, które również będą podążać z powrotem do ula. Celem jest zabicie królowej i potomstwa oraz pozbycie się wszystkich mrówek raz na zawsze.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie mrówek

Dlaczego mrówki wchodzą do domów?

W każdej chwili do domu mogą wtargnąć czarne mrówki i mrówki stolarzy. Podczas gdy różne mrówki mają różne powody, aby wchodzić do domów, najczęstszym powodem, dla którego mrówki przychodzą do każdego domu, jest szukanie schronienia i poszukiwanie pożywienia. Jeśli znajdą jedzenie w twoim domu, mogą poszukać drewnianych konstrukcji do budowy gniazda.

Skąd pochodzą mrówki?

Mrówki nie są stworzeniami domowymi – rzadko żyją w pomieszczeniach. Stworzą gniazda w dowolnym sprzyjającym miejscu na twoim podwórku. Jeśli ich gniazda znajdują się poza twoim domem, zobaczysz je w domu tylko wtedy, gdy będą szukały pożywienia. Gdy odkryją źródło pożywienia w twoim domu, powiadomią innych, którzy niosą jedzenie, aby podzielili się nim z całą kolonią.

Czy widok mrówek w moim domu powinien mnie niepokoić?

Bez wątpienia mrówki są uciążliwe; tylko kilka gatunków jest destrukcyjnych. Większość mrówek nie stanowi większego zagrożenia dla twojej własności.

Jak najlepiej zwalczać mrówki?

Plagę można zwalczać środkami chemicznymi, biologicznie lub za pomocą przynęt. Jednak metoda kontroli mrówek, którą stosujesz, powinna być uzależniona od różnych czynników, w tym gatunku mrówek i zaatakowanego obszaru. Możesz spróbować samemu leczyć mrówki, ale odniesiesz więcej korzyści, jeśli zaangażujesz specjalistę od mrówek.

Jak zapobiegać przedostania się mrówek do domu?

Mrówki zawsze znajdą drogę do twojego domu, jeśli im na to pozwolisz. Wilgotne obszary przyciągają mrówki i inne szkodniki. Jeśli chcesz zapobiec inwazji mrówek do twojego domu, musisz uszczelnić wszystkie wejścia, utrzymywać dom w czystości tak, aby nie znalazły tam żadnego pożywienia, i odprowadzić całą wilgoć z domu. W przypadku inwazji, wybrana metoda powinna zależeć od gatunku w twoim domu.