Logotyp DDD Polska

Zwalczanie i usuwanie much

Muchy w domu. Jak szybko i sprawnie pozbyć się tych szkodników?

Ustalenie, jak pozbyć się much domowych, może być trudne. Te nieznośne owady mogą przenosić wirusy i bakterie, składać jaja i wypróżniać się na powierzchniach — a to dopiero początek. Muchy mogą również przenosić zatrucia pokarmowe, E. coli i wiele innych alergenów, zanieczyszczając wodę i żywność.

Możesz użyć samodzielnie sprayu pestycydowego lub innej formuły chemicznej, aby pozbyć się much. Ale typowe składniki pestycydów mogą być szkodliwe dla domu i rodziny, szczególnie, jeśli używamy je bez profesjonalnej wiedzy. Istnieje również wiele nietoksycznych alternatyw, więc możesz nauczyć się odstraszać muchy bez używania ostrych produktów komercyjnych. Przy dobrych nawykach sanitarnych i niektórych nietoksycznych środkach odstraszających muchy, nauka ich pozbycia się jest łatwa.


Może Cię zainteresować:


Jak pozbyć się much w domu?

Muchy domowe są przyciągane do miejsc, w których mogą złożyć jaja. Zwykle oznacza to obszary z dużą ilością odpadów drzewnych, śmieci, odchodów zwierząt oraz gnijącego lub gnijącego materiału.

Najlepszym sposobem na uczynienie domu mniej atrakcyjnym dla much jest ograniczenie dostępu do preferowanych obszarów.

  • Upewnij się, że okna, drzwi i otwory wentylacyjne są szczelne i wolne od dziur, szczelin lub rozdarć.
  • Użyj kosza na śmieci z ciasno dopasowaną pokrywką i wyjmij worek, gdy tylko się zapełni.
  • Przechowuj żywność w hermetycznych pojemnikach, zwłaszcza na zewnątrz.
  • Nie zostawiaj brudnych naczyń lub szklanek na blacie lub na zewnątrz.
  • Nie zostawiaj ścinków trawy ani liści w stosach w pobliżu domu.
  • Wyłącz światła zewnętrzne w nocy, kiedy nie są potrzebne.
  • Unikaj używania trucizny do zabijania gryzoni, ponieważ zwłoki mogą przyciągać muchy.
  • Natychmiast posprzątaj odchody zwierząt, takie jak w kuwecie dla kota.

Jeśli masz w domu duże kosze na śmieci, być może nadszedł czas, aby przejść na mniejsze — przynajmniej w sezonie letnim. Doprowadzi to do częstszego wynoszenia śmieci i zminimalizowania liczby much przyciąganych do śmieci. Jeśli masz silną inwazję much w kuchni lub pralni, możesz przenieść kosze na śmieci całkowicie na zewnątrz w sezonie intensywnego występowania much.

Domowe środki zaradcze na muchy

Niezależnie od tego, czy chodzi o gotowanie, czy o aromaterapię, istnieje wiele aromatycznych roślin, które pobudzają nasz apetyt i koją zmartwienia. Niektóre z tych samych roślin odstraszają muchy domowe, muszki owocowe i inne szkodniki, zapewniając zdrowsze, mniej denerwujące lato. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się much domowych za pomocą środków, które są skuteczne i bezpieczne dla Twojego domu i rodziny.

Goździki

Około 20 całych goździków wbij w dojrzałe jabłko lub kawałek cytrusa, połóż na talerzu i obserwuj, jak znikają muchy. W Twoim domu trzymają muchy na dystans i mogą tworzyć słodkie aromaty przez wiele tygodni.

Lawenda

Lawenda jest jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się much domowych, ponieważ jest powszechnie dostępna w wielu formach. Uprawianie lawendy na zewnątrz, wkładanie bukietu świeżej lawendy do wazonu i palenie olejku lawendowego w pobliżu wejść i okien pomaga utrzymać muchy z dala od domu.

Cytrus

Wiele komercyjnych środków odstraszających muchy zawiera ekstrakty z pomarańczy lub cytryny, nie tylko ze względu na zapach, ale dlatego, że olejek cytrusowy jest naturalnym środkiem odstraszającym muchy. Umieść skórki cytrusów w miejscu, w którym brzęczą muchy. Ułóż skórki w małej ściereczce na naczyniu, aby były wilgotne i pocieraj skórki co jakiś czas, aby zachować świeży zapach.

Bazylia

Bazylia to wszechstronne zioło, które można uprawiać w ogrodach, rabatach i donicach wewnętrznych. Posadź bazylię w pobliżu okna lub przedpokoju, aby muchy nie wychodziły z domu lub w zewnętrznych ogrodach, aby trzymać je z daleka, gdy jesteś na zewnątrz.

Sosna

Olejek sosnowy jest silnym naturalnym środkiem odstraszającym muchy i dezynfekującym . Nałóż kilka kropel na gazę i umieść ją tam, gdzie widzisz muchy i obserwuj, jak się rozpierzchają. Możesz również namoczyć waciki w oleju sosnowym i umieścić je w misce, gdziekolwiek zobaczysz muchy.

Pieprz cayenne

Pieprz Cayenne jest doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym muchy, a także odstrasza wiele innych owadów. Wymieszaj jedną szklankę wody i jedną łyżeczkę pieprzu cayenne w butelce z mgiełką i spryskaj ją w pobliżu wejść i wszędzie tam, gdzie zobaczysz muchy.

Inne naturalne środki odstraszające muchy to trawa cytrynowa, mięta pieprzowa, eukaliptus, kamfora i cynamon. Niezależnie od tego, czy używasz tych zapachów w formułach olejków eterycznych, potpourri czy w innych formach, te naturalne środki do zwalczania szkodników sprawdzają się znakomicie i pozostawiają Twój dom pachnący cudownie.

Czasami potrzebujesz czegoś więcej niż naturalnego środka odstraszającego muchy — musisz je przyciągnąć i uwięzić. Oto lista sprawdzonych w praktyce pułapek na muchy, które szybko rozwiążą Twój problem z muchami.

Ocet i mydło do naczyń

Mieszanka octu jabłkowego i mydła do naczyń może pomóc złapać muchy i je zabić. Wymieszaj około cala octu jabłkowego i kilka kropli mydła w wysokiej szklance. Przykryj szklankę plastikową folią, zabezpiecz ją gumką i wykonaj małe otwory w górnej części. Muchy będą przyciągane do octu w szklance i będą latać przez otwory. Warstwa mydła do naczyń sprawia, że muchy toną, zamiast wylądować na occie.

Muchołówka

Muchołówki to mięsożerne rośliny, które przyciągają, łapią i zjadają owady. Jeśli posadzisz je na zewnątrz, naturalnie pozbędą się much, ale w środku nie są tak skuteczne. Kiedy mucha wyląduje i odpuści wyzwalacze, roślina zamyka się wokół muchy. Następnie wydziela płyn trawienny, aby rozpuścić muchę, a około 10 do 12 dni później otwiera się i odrzuca egzoszkielet.

Pułapki samoprzylepne

Pułapki samoprzylepne to paski lepkiego papieru, które można powiesić lub położyć w całym domu. Pokryte są bardzo lepką substancją, która przyciąga muchy, komary i większość innych szkodników oraz łapie je w pułapkę. Uważaj, używając ich w środku, ponieważ mają tendencję do przyklejania się do wszystkiego.


Zamów zabieg już dziś!


Jak pozbyć się much poza domem?

Kiedy już wiesz, jak pozbyć się much domowych w domu, nadszedł czas, aby nauczyć się, jak trzymać muchy z dala od domu, wychodząc na zewnątrz. Tak jak minimalizujesz atrakcyjność swojego domu dla much, możesz również sprawić, by Twoje podwórko było dla nich mniej atrakcyjne. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć barierę obronną, aby muchy nie dostawały się do domu, czy też kontrolować muchy, aby bardziej cieszyć się przestrzenią na zewnątrz, oto, co powstrzymuje muchy na zewnątrz.

Wentylator zewnętrzny

Muchy mogą być szybkie, ale nie są zbyt silne. Ustaw oscylujące wentylatory, aby wydmuchać powietrze z pokładu lub patio. Kiedy muchy wlatują w twoją „przestrzeń powietrzną”, naturalnie odlecą, aby uniknąć walki z silną bryzą. Użyj wentylatorów w pobliżu grilla, stołu piknikowego i wszędzie tam, gdzie chcesz być wolny od szkodników.

Pułapka na muchy

Wymieszaj ćwierć szklanki cukru i jedną szklankę wody w słoiku z masonem. Zwiń sztywny kawałek papieru w stożek, odetnij końcówkę i umieść go w słoiku, gdzie zwężający się koniec znajduje się tuż nad wodą z cukrem. Przyklej większy koniec do ujścia słoika, aby między papierem a słoikiem nie było żadnych otworów. Muchy nie będą w stanie oprzeć się słodkiemu nektarowi i nie będą w stanie wydostać się ze słoika.

Świeca Cytronella

Dla większości z nas cytronella pięknie pachnie, ale muchom śmierdzi. Te popularne środki odstraszające szkodniki są dostępne w różnych rozmiarach, więc łatwo jest znaleźć świece najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom. Zapal kilka i umieść je wokół swojego tarasu lub użyj dużej świecy Citronella na stole na patio. Dostajesz atmosferę ognia i aromatów cytrusowych, podczas gdy irytujące muchy dostają „strefę zakazu lotów!”

Domowe paski muchowe

Te naturalne środki odstraszające muchy wykorzystujące olejki eteryczne, których muchy nie znoszą, są łatwe do wykonania. Pokrój kawałek materiału na paski o długości około stopy i szerokości cala. Nałóż dziesięć kropli olejku z goździków, lawendy, cytryny lub mięty na każdy pasek i zawieś w strategicznych miejscach. Zawieś jeden w pobliżu wejść i okien, przywiąż go do parasola na patio i zszyj zszywkami na końcach stołu piknikowego.

Konserwacja stojącej wody

Muchy uwielbiają stojącą wodę do składania jaj, więc wszystko, co możesz zrobić, aby zminimalizować stojącą wodę, powinno być Twoim celem. Często odświeżaj wanny dla ptaków, usuwaj wszystko, co może gromadzić wodę deszczową i wypełniaj wodą zatopione obszary na podwórku. Jeśli masz odkryty basen i nie używasz często pompy, przykryj basen lub go opróżnij.

Tak jak minimalizujesz atrakcyjność swojego domu dla much, możesz również sprawić, by Twoje podwórko było dla nich mniej atrakcyjne. Muchy uwielbiają wodę stojącą do składania jaj. Często odświeżaj kąpiele dla ptaków, usuwaj wszystko, co może gromadzić wodę deszczową, i wypełniaj wodą zatopione obszary na podwórku.

Zamów profesjonalnego technika DDD Polska!

Jeśli wszystkie z podanych metod nie działają, oznacza, że masz naprawdę sporą inwazję much wokół lub w swoim domu. Aby się jej pozbyć, niezbędne będzie zamówienie zabiegu w DDD Polska. Już dziś pozbądź się much i zapewnij ochronę sobie i swoim najbliższym!

Najczęściej zadawane pytania odnośnie much

Skąd pochodzą muchy?

Wiadomo, że muchy domowe, które są najczęstszym rodzajem muchy-szkodników, rozmnażają się szybko iw dużych ilościach.  Wiadomo również, że wchodzą do domów przez otwarte drzwi i okna lub przemieszczając się na produktach spożywczych. Cykl życia: Muchy zaczynają życie jako maleńkie jajeczka przypominające ryż, które dorosła samica składa na śmieciach, jedzeniu lub kale. 
Następnie wykluwają się z larw lub robaków, które przypominają maleńkie robaki.  Robaki żerują w obszarze, w którym się wykluły, aż skończą proces dorastania w poczwarki, kiedy rozwijają skrzydła, odnóża i twardą zewnętrzną skorupę i zaczynają przypominać dorosłe osobniki. Stamtąd wyrastają na dorosłe muchy i zaczynają cykl od nowa. Cały okres wegetacji muchy często trwa około tygodnia, a gdy mucha jest w pełni dorosła, może z łatwością dostać się do każdego domu, w którym nie ma środków zapobiegawczych przeciwko szkodnikom.

Jak długo żyją muchy?

Długość życia muchy zależy od jej rodzaju.  Muchy domowe jako dorosłe żyją zwykle około 15-25 dni.

Pierwsze objawy inwazji much

Istnieje kilka znaków, które mogą sygnalizować plagę much. Najbardziej oczywistym jest obserwowanie much w domu w większej niż zwykle liczbie lub grup gromadzących się w określonym obszarze. Kolejnym znakiem jest znalezienie miejsca lęgowego, w którym zostały złożone jaja lub żerują larwy. Wreszcie możesz usłyszeć ich brzęczenie, zanim je zobaczysz.

Czy muchy gryzą?

Większość much nie gryzie. Muchy jedzą, używając swoich gąbczastych aparatów gębowych i śliny do rozpuszczania pokarmu i zasysania go. Głównym rodzajem muchy, która gryzie, jest mucha końska, duży owad, który gryzie ssaki i jest znany z atakowania poruszających się, ciemnych celów.

Czy muchy mogą być niebezpieczne?

Chociaż większość much nie gryzie, a zatem nie jest szkodliwa dla powierzchniowej skóry, mogą przenosić wiele chorób. Wynika to z tego, że żywią się wszystkim, od śmieci, przez odchody, po gnijące produkty. W różnych miejscach, w których znajdują pożywienie, zbierają liczne patogeny, które następnie niosą ze sobą, takie jak salmonelloza, dur brzuszny i gruźlica. Zanieczyszczają żywność i powierzchnie do jedzenia, gdy na nich lądują, więc jeśli zauważysz, że muchy masowo wylądowały na określonym elemencie jedzenia, prawdopodobnie najlepiej wyrzucić to jedzenie.