Logotyp DDD Polska

Zwalczanie os. Usuwanie gniazda os.

Osy w domu i jego pobliżu. Jak szybko i sprawnie pozbyć się tych szkodników?

Jest idealny letni dzień, a Ty siedzisz na zewnątrz z rodziną, grillując coś pysznego na obiad. Właśnie wtedy to słyszysz, groźne brzęczenie tuż nad twoim ramieniem. Osy przybyły i nie chcą odpuścić. Chowasz się w domu tylko po to, by uchronić się przed niebezpiecznymi użądleniami. Ta nieciekawa perspektywa spotyka wielu z nas.

O ile pojedyncze osobniki, pojawiające się na podwórku to rzecz normalna, o tyle jeśli os jest dużo, możemy mieć do czynienia z gniazdem tuż obok naszego domu. W takim wypadku należy wezwać specjalistów, którzy usuną gniazdo i zabezpieczą Ciebie i Twoich domowników przed groźnymi konsekwencjami użądlenia osy.

Świadczymy usługi zwalczania os na terenie całego kraju, wiemy co nieco o tym, jak pomóc ludziom pozbyć się os i ponownie cieszyć się świeżym powietrzem.

Jak zidentyfikować osy na swoim podwórku i jak z nimi walczyć?


Może Cię zainteresować:


Jaki rodzaj os mam na podwórku?

Osy i ich kuzyni, szerszenie i powodują paskudne użądlenia, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla każdego uczulonego na nie.

Nawet jeśli nie jesteś uczulony na osy, mogą stanowić zagrożenie dla każdego, kto zbliży się do ich gniazda. Będą grupować się, często w dużych ilościach, i natychmiast użądlić każdą osobę lub zwierzę znajdujące się w pobliżu.

Podczas gdy niektóre gatunki os są bardzo agresywne, inne są bardziej posłuszne.

Ponieważ pomagają ograniczać populacje szkodników, ludzie zwykle mogą współistnieć z osami, jednak, kiedy budują swoje gniazdo tuż nad Twoją głową, może to być śmiertelnie niebezpieczne.

Ponieważ osy zachowują się tak różnie, musisz określić, jakie masz osy, zanim zaczniesz się z nimi obchodzić.

Pszczoły czy osy?

Chociaż ludzie często mylą pszczoły miodne i osy, nie są to te same stworzenia. Podczas gdy osy są gatunkiem szkodników, pszczoły miodne są kluczowymi gatunkami, które mają istotne znaczenie dla środowiska.

Pszczoły miodne są krytycznie ważnym gatunkiem i nie zalecamy usuwania ich z podwórka lub posesji!

Na szczęście istnieje kilka sposobów na odróżnienie os od pszczół.

Na przykład pszczoły nie są agresywne i mogą użądlić tylko raz przed śmiercią. Z drugiej strony osy mogą żądlić wiele razy. Pszczoły miodne mają również większe ciała i lekką powłokę puszystych włosów. Podczas gdy zarówno osy, jak i pszczoły zapylają rośliny, pszczoły miodne są znacznie bardziej aktywnymi zapylaczami niż osy.

Co przyciąga osy do mojego podwórka?

Jeśli masz na swoim podwórku osy, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego postanowiły cię nękać.

Oto prawda:

Podczas gdy osy migrują od czasu do czasu przez praktycznie każde podwórko, następujące rzeczy przyciągają je i zachęcają do pozostania:

1. Schronienie

Jesienią samce os giną po zapłodnieniu królowej kolonii. Królowe os chronią się wtedy w bezpiecznych, ciepłych i chronionych miejscach, gdzie przetrwają zimę.

Osy mogą przebywać na twoim podwórku, ponieważ znalazły tam bezpieczne schronienie. Rzeczy takie jak izolowane ściany, szczeliny i pęknięcia chronią osy przed potencjalnymi drapieżnikami i ostrymi żywiołami.

2. Źródła żywności

Po hibernacji przez całą zimę królowa i jej robotnice wychodzą na zewnątrz w ramach przygotowań do miesięcy letnich. A po długiej zimie są głodne i szukają źródeł pożywienia. Jeśli znajdą coś do jedzenia na twoim podwórku lub w ogrodzie, zostaną.

Niektóre osy, będą unosić się nad ziemią, polując na larwy i inne owady. Z tego powodu jednym z najlepszych sposobów zapobiegania inwazji os na twojej posesji jest najpierw pozbycie się innych gatunków szkodników, takich jak pająki  .

3. Resztki jedzenia

Podczas gdy osy polują na część swojego pożywienia, uwielbiają również darmowy posiłek, kiedy mogą go znaleźć. Jedzą pokarmy na bazie białka i zmiatają resztki, takie jak resztki mięsa lub tłuszc z grilla. Chociaż nie możesz powstrzymać os przed zauważeniem twojego gotowania, możesz zniechęcić je do pozostania, zakrywając ugotowane jedzenie i szybko usuwając rozlane płyny.

4. Cukier

Kiedy nadchodzi jesień, osy zaczynają szukać źródeł cukru, aby przetrwać zimę. Osy będą szukać opadłych owoców z drzew, puszek po napojach, karmy dla kolibrów, soków owocowych i wszystkiego, co jest dobrym źródłem sacharozy.

5. Kwiaty

Osy przyciągają rośliny kwitnące. Cieszą się nektarem kwiatów i zapachem, potrafią szybko przejąć ogrodową grządkę. Jeśli nosisz mocne perfumy, ten zapach może ich również przyciągnąć.

Jak pozbyć się os na swoim podwórku i w domu?

Niezależnie od tego, czy jesteś uczulony na użądlenia os, czy po prostu chcesz wysłać skrzydlate szkodniki do pakowania, mamy kilka skutecznych wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się os zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Te wskazówki dotyczą wszystkich os, w tym żółtych kurtek i szerszeni.


Zamów zabieg już dziś!


Jak pozbyć się os z podwórka?

Jeśli masz osy na swoim podwórku, te wskazówki mogą pomóc Ci się ich pozbyć:

1. Zawieś pułapki na osy

Pułapki na osy są jednym z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się os na podwórku. Pułapki zawierają płyn, który przyciąga osy. Kiedy osy wpełzają do pułapki, utykają i topią się. Chociaż pułapki na osy są skuteczne, gromadzą martwe osy i mogą być nieestetyczne dla oka. Często je wymieniaj i pamiętaj, aby zawiesić je z dala od zewnętrznych obszarów mieszkalnych.

2. Użyj mydła i wody

Jeśli szukasz alternatywy dla zakupionych w sklepie środków owadobójczych, zajmij się małymi gniazdami os mydłem i wodą. Wymieszaj dwie łyżki mydła do naczyń ze spryskiwaczem z wodą i spryskaj gniazda. Mieszanka zatyka pory oddechowe os i natychmiast je zabija.

3. Twórz domowe pułapki

Zbuduj domową pułapkę na osy, odcinając górę od dużej butelki po napojach i dodając kilka cali soku lub soku owocowego (z kilkoma kroplami płynu do naczyń) na dno. Odwróć i wymień górę i zawieś domową pułapkę na swoim podwórku.

4. Zabij pojedyncze osy

Kupowane w sklepie spraye do zabijania os mogą być skuteczne w eliminowaniu pojedynczych os. Spryskaj osy tak, jak je widzisz, pamiętając o przestrzeganiu wszystkich wskazówek na etykiecie kupowanego środka owadobójczego.

5. Traktuj przyszłe obszary lęgowe

Oprócz opryskiwania  istniejących gniazd możesz opryskiwać przyszłe obszary lęgowe. Kup resztki płynnych środków owadobójczych w lokalnym domu lub sklepie z narzędziami i spryskaj je w miejscach, w których myślisz, że gnieżdżą się osy, takich jak taras, basen, patio, zestaw zabaw i drewniane ogrodzenie. To zniechęca do przyszłego budowania gniazd.

6. Zadzwoń do specjalisty

Pozbycie się dużych kolonii os na zewnątrz może być niemożliwe do wykonania samodzielnie. Aby uzyskać szybkie, profesjonalne wyniki, skontaktuj się z działem usuwania szkodników DDD Polska. Nasz zespół usunie istniejące osy i podejmie kroki, aby zapobiec tworzeniu się nowych kolonii.

Jak trzymać osy z dala od mojego podwórka?

Zastanawiasz się, jak powstrzymać osy przed budowaniem gniazd na Twojej posesji? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

Usuń źródła żywności.  Pozbądź się wszystkich opadłych owoców i jagód z drzew owocowych na zewnątrz, szybko usuwaj resztki jedzenia, wieszaj karmniki dla kolibrów w pewnej odległości od domu i unikaj pozostawiania karmy dla zwierząt na zewnątrz. Szczelnie zamknij wszystkie zewnętrzne pojemniki na śmieci i przykryj stosy kompostu. Pamiętaj, że osy nie są wybredne w kwestii źródeł pożywienia i jedzą zarówno produkty bogate w białko, jak i słodkie.

Uszczelnij wszystkie drzwi i okna (lub zainstaluj ekrany) . Użyj uszczelniacza, aby wypełnić małe szczeliny lub szczeliny wokół swojej posesji, aby zapobiec przedostawaniu się os do domu. Jeśli masz ekrany na oknach i drzwiach, upewnij się, że są w dobrym stanie, ponieważ osy mogą wpasować się w swoje ciała nawet przez małe dziurki.

Używaj roślin odstraszających osy.  Zamiast sadzić kwiaty wokół ganku, posadź rośliny odstraszające osy, takie jak pennyroyal, nagietek, piołun, mięta, bazylia i geranium.

Bądź czujny w stosunku do gniazd . Całkowite usunięcie os jest niemożliwe, więc musisz uważać na tworzenie się gniazd. Każdej wiosny sprawdzaj wnęki w ścianach, szopy i garaże pod kątem oznak nowych gniazd. Gdy tylko je zauważysz, potraktuj je zakupionym w sklepie sprayem owadobójczym i usuń skorupę gniazda.

Zakryj lub potraktuj dziury.  Jeśli zauważysz duże lub małe dziury w cemencie lub trawie, szybko je wypełnij. Osy samotne będą szukać otwartych jam, w których mogą zamieszkać.

Używaj naturalnych środków.  Użyj ziół i olejków eterycznych, aby odstraszyć osy. Połączenie  olejków eterycznych z goździków, trawy cytrynowej i geranium  jest idealne do nakładania na zewnętrzne ściany, szczeliny lub inne miejsca, w których zauważyłeś aktywność os. Olejek miętowy jest również skutecznym środkiem odstraszającym osy.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie os

Czy osy są przydatne?

Pomimo swojej złej reputacji, osy są w rzeczywistości pomocnymi zapylaczami i dobrymi zwalczającymi szkodniki, jeśli chodzi o „szkodniki uprawne”! Jeden gatunek os jest nawet dobry w kontrolowaniu karaluchów.

Jaka jest główna różnica między pszczołami i osami?

Główna różnica między pszczołami a osami polega na tym, że osy są mięsożerne. Żywią się owadami, a nawet karmią swoje potomstwo larwami innych owadów, co nie dotyczy pszczół.

Co oznacza zabicie jednej osy?

Jeśli zabijesz osę, prawdopodobnie przyciągniesz ich więcej! Jeśli masz fobię przed osami, możesz spróbować zapobiec ich pojawieniu się w twoim ogrodzie. Jeśli masz już założone gniazdo os w swoim ogrodzie lub wokół domu, nie powinieneś próbować go usuwać samodzielnie, zamiast tego wezwij profesjonalnego kontrolera szkodników, który będzie w stanie bezpiecznie usunąć gniazdo os.

Gdzie osy budują swoje gniazda?

To wiele zależy od gatunku os, jednak najczęstsze miejsca, w których można znaleźć gniazdo os, to; 
Drzewa, garaże, okapy, szopy, strychy i w ziemi. Niektóre osy zbudują nawet swoje gniazdo w kompoście!

Jak długo przetrwa gniazdo os?

Gniazdo os zwykle przetrwa tylko jeden sezon, wtedy królowa wyjdzie, aby znaleźć miejsce do hibernacji, a reszta kolonii wyginie. Tak więc późną jesienią wczesną zimą gniazdo os nie będzie już aktywne. Osy rzadko wracają do tego samego gniazda, jednak inne owady mogą zdecydować się na jego wykorzystanie.

Jak długo żyją osy?

Szacuje się, że królowa może żyć nawet 12 miesięcy, zimując w celu założenia nowej rodziny na wiosnę/lato. Uważa się, że osy robotnice żyją około 12 – 22 dni, a samce os żyją jeszcze krócej.

Gdzie osy hibernują?

Królowe będą hibernować same. Będą szukać osłoniętych miejsc, w których będzie chroniona przed żywiołami. Miejsca takie jak szopy, mury, strychy, drzewa i szczeliny są ulubionymi miejscami.