Logotyp DDD Polska

Zwalczanie i usuwanie pluskiew w domu

Jak szybko i trwale pozbyć się pluskiew w moim domu?

Kiedy kładziesz się w łóżku każdej nocy, ostatnią rzeczą, o której chcesz myśleć, są pluskwy.

Niestety pluskwy są bardzo powszechne. I to wbrew powszechnej opinii, nie tylko w zaniedbanych domach.

W rzeczywistości,  jeden na pięciu Polaków miał plagę pluskiew w swoim domu lub zna kogoś, kto doświadczył pluskiew w domu lub w hotelowym pokoju.

W DDD Polska świadczymy usługi kontroli pluskiew dla klientów na terenie całego kraju. Wiemy jak postępować z tym trudnym do wytępienia szkodnikiem i podpowiadamy co robić, by nie przynieść do domu pluskiew.

Podpowiadamy, kiedy wezwać naszego profesjonalnego technika DDD, a kiedy możemy działać na własną rękę.


Może Cię zainteresować:


Pluskwy (nazwa naukowa cimex lectularius) to małe, płaskie, inwazyjne owady, których jedynym źródłem pożywienia jest krew śpiących ludzi i zwierząt.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać pluskwy?

Te nieatrakcyjne dla każdego owady mają czerwono-brązowy kolor i długość około 1–7 mm. Chociaż polegają na piciu krwi, aby utrzymać się przy życiu, mogą nie jeść nawet kilka miesięcy!

Ponieważ zdrowa samica pluskiew może złożyć do 500 jaj w ciągu swojego życia, możesz skończyć z poważną inwazją pluskiew w swoim domu w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Co przyciąga pluskwy do Twojego domu?

Wiele osób uważa, że pluskwy uwielbiają brudne warunki i przyciąga ich brud. Dlatego wiele osób uważa, że spanie w tanim hotelu to pewny sposób na pluskwy.

Jak się jednak okazuje, to tylko powszechny mit, który łatwo obalić.

Pluskwy nie są przyciągane do brudu ani brzydkiego zapachu. W rzeczywistości mogą żyć w dowolnym środowisku, o ile mają dostęp do jednej rzeczy, której potrzebują do przetrwania:

Krew.

W przeciwieństwie do komarów i kleszczy, które również są owadami żywiącymi się krwią, pluskwy nie mogą latać ani żyć na swoich żywicielach. Zamiast tego muszą ukryć się w pobliżu źródła pożywienia i czekać, aż posiłek stanie się dla nich dostępny.

Jako takie, pluskwy są bardzo elastyczne. Mogą żyć wszędzie, od poduszek na sofie po dywan w bibliotece, o ile mają dostęp do regularnych posiłków z krwi.

Jeśli masz pluskwy w swoim mieszkaniu, to właśnie dlatego!

Sprawdź oznaki występowania pluskiew w Twoim domu

Mając to na uwadze, oto kilka głównych przyczyn pluskiew:

 • Kupowanie używanych mebli i wnoszenie ich do domu. Pluskwy mogą dostać się do Twojej przestrzeni poprzez bagaż, torebki, plecaki, używane kanapy i nie tylko.
 • Zanieczyszczenie krzyżowe w środowisku wielu jednostek. Pluskwy mogą podróżować między pokojami w kompleksach apartamentowych i hotelach.
 • Zanieczyszczenie z hotelu, ośrodka lub hostelu. Pluskwy mogą dostać się do twojej odzieży lub bagażu i wrócić z tobą do domu.
 • Nowi ludzie przebywający w Twoim dom . Goście mogą przyjść do domu, przynosząc pluskwy ze sobą bez wiedzy.

4 oznaki inwazji pluskiew w Twoim domu

Pluskwy są małe – zwykle nie większe niż czubek długopisu – więc na początku może być trudno je zauważyć. Jeśli uważasz, że możesz mieć plagę pluskiew, miej oko na następujące objawy:

 • Dowody obecności samych pluskiew, takie jak zrzucane skóry lub czarne odchody w szwach materaca lub innych przedmiotach.
 • Ukąszenia, pręgi lub guzy na ciele rano po wstaniu z łóżka.
 • Drobne plamy krwi na prześcieradłach lub poszewkach na poduszki.
 • Nieprzyjemny zapach stęchlizny w twoim pokoju lub wokół łóżka, który niektórzy mówią, że przypomina im „zapach z szatni”.
 • Chociaż świadomość, że masz pluskwy, może być niepokojąca, identyfikacja ich jest pierwszym krokiem do ich leczenia.

Jak pozbyć się pluskiew: Kroki, które należy podjąć teraz?

Po zidentyfikowaniu plagi pluskiew czas działać. Wykonaj następujące kroki, aby pozbyć się szkodników:

1. Zidentyfikuj zainfekowane obszary

Ponieważ pluskwy szybko się rozmnażają, ważne jest, aby je znaleźć, zanim zaczną się rozmnażać. Mając to na uwadze, sprawdź następujące obszary pod kątem oznak pluskiew:

 • Szwy Twojego materaca i sprężyna pudełkowa.
 • Pęknięcia między ramą łóżka, a zagłówkiem.
 • Między poduszkami twojej sofy i wzdłuż szwów poduszek.
 • Wzdłuż szwu dywanów, gdzie dywan styka się ze ścianą.
 • W łączeniach mebli, takich jak kanapy, krzesła.
 • Użyj latarki i dokładnie sprawdź każdy obszar. Szukaj maleńkich ciemnych lub rdzawych odchodów, żywych pluskiew lub małych bladożółtych jaj.
 • Jeśli znajdziesz ślady pluskwy w którymkolwiek z tych miejsc, warto również sprawdzić swoją szafkę nocną, szuflady komody i szafę.

2. Nie pozwól, by pluskwy się rozprzestrzeniały

Po zidentyfikowaniu aktywnej inwazji pluskiew musisz ją powstrzymać, aby się nie rozprzestrzeniała. Jednym z szybkich i łatwych sposobów na powstrzymanie żywych pluskiew jest odsysanie ich za pomocą odkurzacza.

Aby zatrzymać żywe pluskwy, dokładnie odkurz materac, wnętrze komody, szwy i łączenia mebli, dywany i inne miejsca, w których zauważyłeś oznaki inwazji pluskiew.

Po zakończeniu zamknij zawartość pojemnika próżniowego w plastikowej torbie i wyrzuć go.

Po odkurzeniu wszystkich dotkniętych obszarów wypierz i wysusz w suszarce uszkodzoną bieliznę, odzież i inne tekstylia w gorącej wodzie. Jeśli nie możesz umyć i wysuszyć przedmiotu (na przykład poduszki na kanapie), zamiast tego użyj pary, aby zabić pluskwy.

Należy pamiętać, że ten proces nie pozbędzie się plagi pluskiew – zbierze tylko żywe pluskwy .

Jeśli pozostaną jaja, nadal mogą się wykluć i spowodować wtórną infestację.

3. Zabij wszystkie pluskwy!

Łatwo mówić, trudniej zrobić. Niestety samodzielne próby tępienia pluskiew bardzo często zostają spalone na panewce. Jak już wspominaliśmy, pluskwy rozmnażają się w błyskawicznym tempie i zabicie kilkudziesięciu żywych osobników nie daje żadnej gwarancji pełnego sukcesu. Duże prawdopodobieństwo, że pluskwy znajdują się także w innych kryjówkach, a do tego złożyły jaja, więc już niedługo kolejne osobniki zaatakują Cię w nocy.

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się pluskiew jest zatrudnienie profesjonalnego technika DDD, takiego jak DDD Polska.

Nasz zespół oceni twoją plagę pluskiew i opracuje plan usunięcia wszystkich pluskiew i przywrócenia ciszy i spokoju w twoim domu.

Jak eksperci od zwalczania szkodników pozbywają się pluskiew?

Oto proces, który stosuje nasz zespół, aby pozbyć się pluskiew:

Badamy nieruchomość i przedstawiamy plan działania

Każda wykonywana przez nas praca w zakresie zwalczania szkodników zaczyna się od inspekcji i konsultacji. Najpierw sprawdzamy dotknięte obszary domu i mienia, aby zlokalizować pluskwy i zidentyfikować inwazję.

Na podstawie tej inspekcji nasi technicy opracują plan zarządzania, aby trwale pozbyć się pluskiew. Omówimy również z Tobą koszty leczenia pluskiew, abyś mógł zaplanować ich usunięcie.

Wdrażamy plan działania

Następnie nasi eksperci od zwalczania szkodników zabiorą się do pracy, aby faktycznie leczyć twoją infestację pluskiew. Oferujemy wybór opcji leczenia pluskiew, w tym:

Obróbka cieplna

Obróbka cieplna jest idealna w przypadku dużych inwazji w domach lub hotelach. Zabiegi te są nietoksyczne i bezpieczne dla ludzi i zwierząt, i pozwolą pozbyć się całej inwazji podczas jednej wizyty. Podczas zabiegów termicznych podnosimy wewnętrzną temperaturę Twojego domu do poziomu, którego pluskwy nie mogą przetrwać. Ta metoda penetruje również ściany, co oznacza, że doskonale nadaje się do zabijania pluskiew na kanapie lub w innych trudno dostępnych miejscach.

Obróbka parowa

Obróbka parowa jest podobna do obróbki cieplnej, ale działa na mniejszą skalę. Te zabiegi są dobre dla mniej rozległych inwazji i dla klientów, którzy chcą nietoksycznego rozwiązania.

Obróbka chemiczna

Zabiegi chemiczne są skuteczne w przypadku niewielkich inwazji, które zostaną złapane wcześnie lub w przypadku inwazji, które wymagają leczenia punktowego. Te zabiegi często wymagają od jednej do dwóch wizyt kontrolnych, aby wyeliminować wszystkie pluskwy.

Czy pluskwy mogą przetrwać nasze zabiegi?

Dorosłe pluskwy nie mogą przetrwać zawodowej eksterminacji. Mimo to należy pamiętać, że eksterminacja nie zawsze zabija jaj pluskiew.

Z tego powodu po wstępnym zabiegu eksterminacyjnym zalecamy regularne przeglądy pluskiew.

Inspekcje te pozwolą zidentyfikować nowo wyklute pluskwy i w razie potrzeby zapewnić dalsze zabiegi w celu ich pełnego wyeliminowania.


Zamów zabieg już dziś!


DDD Polska używa tylko sprawdzonych i skutecznych, a także bezpiecznych środków w walce z pluskwami w Twoim domu!

Jak trzymać pluskwy z dala od domu?

Jeśli chodzi o zwalczanie szkodników, zapobieganie inwazji jest zawsze łatwiejsze niż kontrolowanie jej później.

Mając to na uwadze, oto kilka sposobów na powstrzymanie pluskiew przed inwazją twojego domu:

 • Aby zapobiec pluskwom na ubraniach, bądź czujny. Kiedy zatrzymujesz się w hotelu,  trzymaj walizkę na stojaku , a nie na podłodze. Po powrocie do domu wypierz wszystkie ubrania  i włóż je do gorącej suszarki.
 • Bądź ostrożny kupując używane meble. Sprawdź wszystkie nowe i używane meble przed wniesieniem ich do środka, w tym skontroluj wszystkie szwy, łączenia, pęczki i poduszki.
 • Kup plastikowy lub hipoalergiczny pokrowiec  na materac, sprężyny skrzynkowe i meble, aby zapobiec przedostawaniu się pluskiew do tekstyliów.
 • Pozbądź się bałaganu, który może pomóc pluskwom ukryć się w Twoim domu. Papier, czasopisma, ubrania i inne przedmioty należy zbierać z podłogi, a szafki nocne i komody należy regularnie czyścić.
 • Często odkurzaj materac i podłogę. Pierz wszystkie prześcieradła, ubrania i tekstylia co najmniej raz w tygodniu w gorącej wodzie.
 • Użyj uszczelniacza, aby uszczelnić pęknięcia  wokół listew przypodłogowych, gniazdek elektrycznych, gniazdek oświetleniowych i mebli, aby pluskwy nie mogły się w nich ukryć.
 • Sprawdź, czy nie ma pluskiew  w hotelach, hostelach i pokojach gościnnych, w których śpisz.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie pluskiew:

Czym są pluskwy?

Pluskwy (Cimex lectularius) to małe, płaskie, pasożytnicze owady, które podczas snu żywią się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy mają czerwonawo-brązowy kolor, bezskrzydłe, wahają się od 1 mm do 7 mm i mogą żyć kilka miesięcy bez posiłku z krwi.

Gdzie występują pluskwy?

Pluskwy występują na całym świecie, od Ameryki Północnej i Południowej, po Afrykę, Azję i Europę. 
Chociaż obecność pluskiew była tradycyjnie postrzegana jako problem w krajach rozwijających się, ostatnio szybko rozprzestrzeniła się w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych częściach Europy. Pluskwy zostały znalezione w pięciogwiazdkowych hotelach i kurortach, a ich obecność nie jest determinowana czystością warunków życia, w których się znajdują. Inwazje pluskiew zwykle występują wokół lub w pobliżu miejsc, w których ludzie śpią. 
Obszary te obejmują mieszkania, schrony, domy noclegowe, hotele, statki wycieczkowe, autobusy, pociągi i pokoje wieloosobowe. W ciągu dnia chowają się w miejscach takich jak szwy materacy, sprężyny, ramy łóżek, wezgłowia, komody, wewnętrzne pęknięcia lub szczeliny, za tapetą lub w jakimkolwiek innym bałaganie lub przedmiotach wokół łóżka. Wykazano, że pluskwy są w stanie podróżować ponad 30 metrów w nocy, ale zwykle żyją w odległości 2,5 metra od miejsca, w którym ludzie śpią.

Czy pluskwy rozprzestrzeniają choroby?

Pluskwy nie są znane z rozprzestrzeniania choroby.  Pluskwy mogą być irytujące, ponieważ ich obecność może powodować swędzenie i utratę snu. Czasami swędzenie może prowadzić do nadmiernego drapania, które czasami może zwiększać ryzyko wtórnej infekcji skóry.

Jakie zagrożenie dla zdrowia niosą za sobą pluskwy?

Ugryzienie przez pluskwę wpływa na każdą osobę inaczej. Reakcje na ugryzienie mogą wahać się od braku jakichkolwiek fizycznych oznak ugryzienia, przez niewielkie ślady ugryzienia, aż po poważną reakcję alergiczną. Pluskwy nie są uważane za niebezpieczne, jednak reakcja alergiczna na kilka ugryzień może wymagać pomocy medycznej.

Skąd mam wiedzieć, że ugryzła mnie właśnie pluskwa?

Trudno powiedzieć, czy zostałeś ugryziony przez pluskwę, chyba że znajdziesz pluskwy lub oznaki infestacji. Kiedy pluskwy gryzą, wstrzykują środek znieczulający i antykoagulant, który uniemożliwia osobie uświadomienie sobie, że jest ugryziona.  Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że została ugryziona, dopóki ślady ugryzienia nie pojawią się w dowolnym miejscu od jednego do kilku dni po pierwszym ugryzieniu. Ślady ugryzień przypominają ślady komara lub pcheł — lekko opuchnięty i zaczerwieniony obszar, który może swędzieć i podrażniać. Ślady ugryzień mogą być przypadkowe lub znajdować się w linii prostej. Inne objawy ugryzień pluskiew obejmują bezsenność, niepokój i problemy skórne, które wynikają z obfitego drapania ukąszeń. Ponieważ ukąszenia pluskiew wpływają na każdego w inny sposób, niektórzy ludzie mogą nie reagować i nie rozwiną śladów ugryzień ani żadnych innych widocznych oznak ugryzienia. Inne osoby mogą być uczulone na pluskwy i mogą niekorzystnie reagować na ukąszenia.  Te objawy alergiczne mogą obejmować powiększone ślady ugryzień, bolesne obrzęki w miejscu ugryzienia oraz, w rzadkich przypadkach, anafilaksję.

Jak pluskwy znalazły się w moim domu?

Pluskwy są ekspertami w ukrywaniu. Ich smukłe, płaskie ciała pozwalają im zmieścić się w najmniejszej przestrzeni i pozostać tam przez długi czas, nawet bez posiłku z krwi. Pluskwy są zwykle transportowane z miejsca na miejsce, gdy ludzie podróżują. Pluskwy wędrują w szwach bagażu, śpiworach, złożonych ubraniach, pościeli, meblach i wszędzie tam, gdzie mogą się ukryć. 
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że przewozi ukryte pluskwy podczas podróży z miejsca na miejsce, infekując obszary podczas podróży.

Kto jest narażony na występowanie pluskiew?

Każdy jest narażony na ryzyko zachorowania na pluskwy podczas odwiedzania zainfekowanego obszaru. Jednak każdy, kto często podróżuje i dzieli pomieszczenia mieszkalne i sypialne, w których wcześniej spały inne osoby, jest bardziej narażony na ugryzienie i rozprzestrzenianie się pluskiew.