Logotyp DDD Polska

Rybiki cukrowe - jak zwalczać, jak się pozbyć?

Czy w nocy lub z rana w łazience (najczęściej w wannie) zauważyłeś dziwne, pełzające srebrne owady? To rybiki cukrowe! Przeczytaj co to za szkodniki i jak się ich pozbyć!

Są dobre i złe wieści.

Zła wiadomość jest taka , że prawdopodobnie masz plagę rybik cukrowych. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz z tym żyć wiecznie.

W DDD Polska nasz zespół codziennie zajmuje się plagami rybików cukrowych w domach i mieszkaniach na terenie całej Polski, tak więc możesz być pewien - wiemy jak pozbyć się tych małych nieestetycznych owadów.

Czym są rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe są jednym z najczęstszych szkodników na świecie. Ich naukowa nazwa to Lepisma saccharinum .

Rybiki cukrowe są żarłocznymi zjadaczami, którzy żywią się pokarmami bogatymi w skrobię. Szczególnie kochają papier i przejadają się przez pudełka, książki i inne artykuły gospodarstwa domowego.

Owady te są koloru srebrnego lub szarego, a ich ciała pokryte są maleńkimi łuskami, które często opisuje się jako rybopodobne.

Tułów jest najszerszy przy głowie i zwęża się do tylnego końca, gdzie znajdują się trzy długie wyrostki , każdy pokryty włosiem. Jeden z wyrostków wystaje prosto z końca ciała, podczas gdy pozostałe dwa wystają z lewej i prawej strony tułowia pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Rybiki cukrowe mają około 1-2 cm długości i mogą żyć nawet osiem lat. Owady prowadzą nocny tryb życia i są rzadko widywane w ciągu dnia.


Może Cię zainteresować:


Gdzie przebywają rybiki cukrowe?

Jeśli masz plagę rybików, prawdopodobnie zastanawiasz się, skąd wzięły się te owady.

Oto rzeczy, które przyciągną rybiki cukrowe do twojego domu:

Właściwe siedlisko. W swoim naturalnym środowisku rybiki cukrowe żyją w wilgotnych, dobrze chronionych obszarach, takich jak pod kłodami i skałami lub w ściółce liściowej. Jednak w środowisku domowym zwykle mieszkają za meblami, książkami, piwnicami lub w pobliżu zlewów. Potrzebują wilgoci, aby przetrwać i zadomowią się wszędzie tam, gdzie poziom wilgoci w domu jest wysoki.

Źródła jedzenia. Jak wszystkie owady, rybiki cukrowe muszą jeść. Te robaki opierają się na źródłach skrobi, takich jak włókna, cukry, tkaniny, zboża i produkty suszone – takie jak płatki zbożowe i karma dla zwierząt. Jednym z powodów, dla których tak trudno się ich pozbyć, jest to, że w naturze jedzą prawie wszystko, od skrobi i węglowodanów po białko. W swoim naturalnym środowisku jedzą kompostujący materiał roślinny, liście i inne rozkładające się przedmioty. W Twoim domu z radością będą chrupać resztki jedzenia, zabłąkane kawałki karmy dla zwierząt i suszone produkty , takie jak cukier, mąka i płatki zbożowe.

Miejsca do składania jaj. Rybik cukrowy składa jaja w ciemnych, wilgotnych, ukrytych miejscach domu. Jaja są żółte lub białe i mają kształt bulw.

Miejsce do ukrycia. Rybiki cukrowe uwielbiają osiedlać się w chronionych obszarach, takich jak za meblami, na półkach z książkami lub w wilgotnych piwnicach. Chociaż uczynienie domu niegościnnym dla rybików cukrowych pomoże się ich pozbyć, możesz potrzebować pomocy specjalisty od zwalczania szkodników w przypadku poważnych inwazji.

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Jak pozbyć się rybików cukrowych w naturalny sposób:

1. Stwórz własne pułapki na rybiki

Rybiki cukrowe uwielbiają produkty bogate w skrobię i dokładają wszelkich starań, aby je znaleźć. Aby się ich pozbyć, włóż do szklanego pojemnika trochę mąki, suszonych płatków zbożowych lub karmy dla zwierząt. Zdjąć górę i owinąć na zewnątrz taśmą.

Rybik cukrowy będzie mógł dostać się do słoika dzięki teksturowanej powierzchni taśmy. Nie będą jednak w stanie się wycofać, ponieważ ich stopy nie mają przyczepności na gładkiej szklanej powierzchni wewnątrz.

Plusy: łatwe, niedrogie, bezpieczne dla dzieci i zwierząt, nietoksyczne

Minusy: pracochłonny, wymaga pozbycia się martwych rybików

2. Użyj gazety, aby ich przyciągnąć

Zmocz starą gazetę i zwiń ją. Rybiki cukrowe wpełzną do niego i zaczną budować swoje domy. Po kilku dniach gazetę wyrzuć do szczelnego, hermetycznego pojemnika. Alternatywnie możesz go spalić, aby pozbyć się srebrników, które znalazły się w środku.

Plusy: niedrogie, bezpieczne, nietoksyczne, proste, skuteczne

Wady: może nie dotyczyć gospodarstw domowych z dziećmi (które mogą przenosić pułapkę), nie wyeliminują dużych stężeń rybików cukrowych.

3. Wykorzystaj pułapki samoprzylepne

Pułapki samoprzylepne, dostępne w większości sklepów z artykułami żelaznymi lub domowymi i ogrodniczymi, to doskonały sposób na pozbycie się rybików cukrowych. Kup kilka takich pułapek i umieść je w dowolnym miejscu, w którym zauważyłeś aktywność rybik. Po kilku dniach sprawdź pułapki i wyrzuć te, do których przyczepiły się rybiki cukrowe.

Plusy: łatwe, niedrogie, skuteczne, bezpieczne, nietoksyczne

Minusy: Nie jest idealny do domów z dziećmi lub zwierzętami, nieestetyczny, wymaga sprawdzenia i usunięcia starych pułapek

4. Użyj suszonych liści laurowych

Nie musisz iść dalej niż do spiżarni, aby uzyskać skuteczny środek odstraszający cukrowy rybki. Po prostu weź kilka suszonych liści laurowych i umieść je w dowolnym miejscu, w którym widziałeś znaki rybiki cukrowego.

Rybiki cukrowe są odstraszane olejkami zawartymi w liściach laurowych, które okazały się być silnym środkiem odstraszającym szkodniki .

Plusy: łatwe, niedrogie, skuteczne

Minusy: Nie zabija szkodników, może powodować bałagan, wymaga regularnego ponownego stosowania liści laurowych.

5. Zamów specjalistę DDD Polska!

Jeśli posiadasz prawdziwą plagę rybików cukrowych i domowe sposoby nie działają, będziesz potrzebował pomocy. Zespół wykwalifikowanych i przeszkolonych techników z DDD Polska wie co zrobić, by pozbyć się rybików cukrowych raz na zawsze.


Zamów zabieg już dziś!


Najczęściej zadawane pytania odnośnie rybików cukrowych

Jak wyglądają rybiki cukrowe?

Z daleka rybiki rzeczywiście przypominają maleńką, łezkowatą, srebrną lub szarą rybkę. 
Jednak z bliska wykazują inne charakterystyczne cechy, takie jak ogon z trzema włosami i długie, zakrzywione do tyłu czułki. Dorosłe rybiki srebrzyste zwykle osiągają długość od 12 do 19 milimetrów.

W jakich warunkach żyją rybiki cukrowe?

Rybiki poszukują ciepłych, wilgotnych środowisk. Rozwój jaj srebrników wymaga również wilgotności co najmniej 50 do 75 procent, co powoduje, że owady często odwiedzają łazienki, piwnice i strychy.

Co jedzą rybiki cukrowe?

Rybiki mają apetyt na białka, w tym białka dostępne w suszonym mięsie, a nawet ciała martwych rybików. Kiedy nie mogą otrzymać białka, będą ucztować na skrobiach, cukrach i innych węglowodanach. Inwazja może pochłonąć wszystko, od papieru i tkanin po klej i pakowaną żywność.

Dlaczego powinieneś usunąć inwazję rybików cukrowych?

Oprócz naturalnego wstrętu, jaki Ty i Twoi goście możecie odczuwać wobec rybik cukrowych, nawyki żywieniowe tych dziwnie wyglądających owadów mogą prowadzić do znacznego zniszczenia w całym domu. Skutkiem mogą być zagubione cenne dokumenty, uszkodzona tapicerka, zniszczone książki, na wpół zjedzone artykuły spożywcze i dziury w ubraniach.

Rybiki nie wydają się przenosić chorób na alarmującą skalę niektórych innych szkodników. Jednak ich aktywność podczas linienia może wywołać reakcje alergiczne u osób podatnych. Mogą również przyciągać wiele innych szkodników, które mogą uważać je za źródło pożywienia, potęgując bóle głowy.

Jak trzymać rybiki cukrowe z dala od mojego domu?

Możesz sprawić, by Twój dom nie był gościnny dla rybików cukrowych. Przechowuj zapakowaną żywność w szczelnych plastikowych lub metalowych pojemnikach. Regularnie odkurzaj wszelkie pęknięcia, szczeliny i inne znane miejsca kryjówki rybik cukrowych. Napraw wszelkie problemy z hydrauliką, które mogą przyczyniać się do problemów z wilgocią, używając osuszacza do dalszego osuszania powietrza, jeśli to konieczne.