Logotyp DDD Polska

Zwalczanie szerszeni. Usuwanie gniazd szerszeni.

Szerszenie to bardzo groźne owady. Jeśli w pobliżu Ciebie zbudowały sobie gniazdo, Ty i Twoi najbliżsi jesteście w niebezpieczeństwie. Nadszedł czas na zlikwidowanie go.

Bez odpowiedniego sprzętu ochronnego, szkolenia i wiedzy fachowej, próba usunięcia gniazda szerszeni może szybko przekształcić się w niezwykle niebezpieczny projekt. Zagrożone szerszenie będą się roić i atakować, aby chronić swoje gniazdo przed szkodą. Prawdopodobnie zostaniesz z licznymi bolesnymi użądleniami, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla twojego zdrowia.

DDD Polska powstrzyma inwazję szerszeni i na dobre trzyma szerszenie z dala od twojego domu. Jeśli szerszenie dostaną się do środka, nasi eksperci od zwalczania szkodników wykonają również zabiegi wewnętrzne. Używamy tylko sprawdzonych i bezpiecznych dla Ciebie metod.


Może Cię zainteresować:


Więcej o szerszeniach

Wskazówki dotyczące zapobiegania osom i szerszeniom:

 • Uszczelnij pęknięcia wokół okien i drzwi.
 • Opłucz śmieci z resztek jedzenia przed umieszczeniem go w koszu.
 • Natychmiast usuwaj rozlane napoje ze słodkich napojów – nawet na zewnątrz.
 • Nie zostawiaj karmy dla zwierząt domowych.
 • Napraw wszelkie dziury lub rozdarcia w oknach, drzwiach.
 • Upewnij się, że kosze na śmieci mają szczelnie dopasowane pokrywki i trzymaj je z dala od wejść do domu.

Fakty na temat os i szerszeni:

 • Gniazda szerszeni wyglądają, jakby były zrobione z papieru, ponieważ większość os używa do ich budowy włókien drzewnych.
 • Szerszenie stają się mniej aktywne w nocy.
 • Szerszenie żywią się głównie innymi owadami i potrzebują białka do przeżycia.
 • Wchodzą w stan uśpienia i są nieaktywne w miesiącach zimowych.

Popularne lokalizacje gniazd szerszeni:

 • Małe podziemne dziury.
 • Końce gałęzi drzew.
 • Zacienione boki budynków lub ścian.
 • Ogrodzenia drewniane lub zestawy do zabawy.
 • Za roletami i pod markizami dachowymi.
 • Puste pnie drzew i stosy drewna.

Szerszenie czy osy?

Szerszenie są często mylone z osami, ale są one znacznie większe - czasami ponad dwukrotnie większe. Mają charakterystyczne żółto-brązowe pierścienie na brzuchu, różniące się od czerni i żółci osy. Gniazdo szerszeni będzie również znacznie większe niż gniazdo os.

Najczęstszym miejscem gniazdowania szerszeni są wydrążone pnie drzew, ale ich gniazda, podobnie jak osy, będą również znajdować się w przestrzeniach dachowych, wnękach ściennych i cegłach powietrznych. Lubią też ciche obszary ogrodu, takie jak szopa, a nawet zakopują się pod ziemią, aby zrobić gniazdo. Zasadniczo zagnieżdżą się w dowolnym miejscu z odpowiednim otworem.

Królowa znajduje i wybiera odpowiednie miejsce na gniazdo, a następnie buduje gniazdo z pulpy drzewnej. Składa i opiekuje się jajami aż do wyklucia. Następnie opiekuje się larwami, dopóki nie będą gotowe do przepoczwarzenia i stania się robotnikami, które następnie przejmują rozwój gniazda.

Królowa i wszystkie nowe, które stworzy, odlecą i zapadną w stan hibernacji przez zimę, ale gdy pogoda się ochłodzi, gniazdo wyginie. Stare gniazda nie są ponownie wykorzystywane w kolejnych latach.


Zamów zabieg już dziś!


Jak pozbyć się gniazda szerszeni?

Dorosłe szerszenie stanowią problem tylko wtedy, gdy zaczynają niepokoić ludzi, szukając słodkich pokarmów, takich jak dżemy i owoce, w pomieszczeniach lub w pobliżu pikników i lodów. Podobnie jak osy, szerszenie, które przychodzą do domu, można leczyć za pomocą owadobójczego sprayu.

Szerszenie są hałaśliwe podczas lotu, co ułatwia śledzenie miejsca ich gniazdowania. Są niesamowicie obronne w swoim gnieździe i właśnie wtedy najczęściej atakują. Z tego powodu uważaj wchodząc do zamkniętych pomieszczeń, jeśli podejrzewasz, że może tam być gniazdo szerszeni.

Jeśli podejrzewasz, że masz problem z szerszeniem, najbezpieczniej jest zadzwonić do profesjonalnych techników DDD zajmujących się usuwaniem szerszeni. Usługi usuwania szerszeni firmy DDD Polska mogą szybko i niedrogo rozwiązać Twój problem.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie szerszeni

Czy użądlenie szerszenia może być śmiertelne?

W większości przypadków użądlenia os i szerszeni nie są śmiertelne. U większości ludzi obszar użądlenia będzie obolały i spuchnięty przez kilka dni, ale potem użądlenie zniknie. Jednak użądlenia szerszeni, os, pszczół i innych rodzajów owadów mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Nazywa się to reakcją anafilaktyczną, wstrząsem anafilaktycznym lub anafilaksją.  Kiedy tak się dzieje, reakcja jest znacznie poważniejsza niż u osoby nie uczulonej na użądlenia, a to może być śmiertelne. Innym przypadkiem, w którym użądlenia osy lub szerszeni mogą być śmiertelne, jest wielokrotne użądlenie.  Osy i szerszenie mają mechanizm obronny, w którym jeśli poczują, że ich gniazdo jest zagrożone, uwalniają feromon. Inne osy i szerszenie z gniazda wyczują to chemiczne uwolnienie i atak, co spowoduje liczne użądlenia, które mogą być śmiertelne.

Czy szerszenie umierają po użądleniu?

W przeciwieństwie do pszczół, osy i szerszenie nie umierają po użądleniu. Osy i szerszenie nie mają kolczastych żądeł, więc mogą żądlić wielokrotnie bez umierania.

Jak leczyć użądlenie szerszenia?

Kiedy osa lub szerszeń cię użądli, wstrzykują niewielką ilość trucizny. Twoje ciało reaguje na tę truciznę, powodując obrzęk i swędzenie obszaru użądlenia.  W przypadku łagodnych użądleń najlepszym sposobem leczenia jest umycie obszaru wodą z mydłem. Możesz zastosować okład z lodu, aby pomóc kontrolować obrzęk, a jeśli obszar jest bardzo dolegliwy, możesz wziąć lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty.

Czy szerszenie zapylają?

W przeciwieństwie do pszczół osy i szerszenie nie zapylają. Ale mimo że nie są zapylaczami, osy i szerszenie odgrywają ważną rolę w naszym ekosystemie: żywią się owadami, takimi jak pająki, muchy, mrówki, gąsienice, dzięki czemu kontrolują populacje innych owadów. Szerszenie i osy również lubią słodkie potrawy, więc jeśli pijesz pop lub sok owocowy na zewnątrz, a w okolicy są szerszenie lub osy, prawdopodobnie odwiedzą Cię!