Logotyp DDD Polska
Jak często przeprowadzać dezynfekcję w mojej firmie?
30 maj 2022 , 12:32

Jak często przeprowadzać dezynfekcję w mojej firmie?

Otwarcie i prowadzenie firmy podczas tej pandemii stwarza problemy, w których rozwiązywanie niewielu zostało przeszkolonych. Celem działalności każdego przedsiębiorcy jest osiąganie zysków przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom.

Niewiele dokumentów z wytycznymi mówi o tym, jak wybrać lub zastosować chemikalia i metody dezynfekcji. Niewielu omawia ramy regulacyjne, których musisz przestrzegać. Ten artykuł jest próbą wypełnienia tej luki.

Podczas gdy „odkażanie” i „dezynfekcja” mają różne definicje, zróżnicowane różnice nie mają znaczenia dla prowadzenia firmy. Chcesz zrobić to, co jest konieczne, aby zapewnić swoim pracownikom i społeczeństwu bezpieczeństwo w jak najefektywniejszy sposób. W tym artykule słowo (lub jego pochodne) „odkażanie” będzie oznaczać zarówno odkażanie, jak i dezynfekcję. Będzie to również oznaczać „pracowników i klientów” w odniesieniu do „pracowników”.

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, rozprzestrzenia się w postaci bioaerozolu. W zależności od mechanizmu wytwarzania — oddychanie, mówienie, kaszel, kichanie itp. — bioaerozole osadzają się z kolumny powietrza w czasie krótszym niż 6 stóp (2 metry) i 15 minut. Chociaż udokumentowano wyjątki od tych wartości, stanowią one dobry punkt odniesienia dla planowania. Wirus jest dość delikatny, ale wydaje się, że utrzymuje się na twardych (porowatych i nieporowatych) powierzchniach przez kilka minut do godzin. Daje to możliwość przeniesienia ręki do ciała, a tym samym infekcji. Płaszcz lipidowy można łatwo rozerwać, dzięki czemu wirus jest łatwy do zabicia. Jak więc wybrać produkt dezynfekujący i zastosować go? Jak często? Jak prawidłowo myjesz ręce? Wszystkie ważne pytania, na które przedsiębiorca nie powinien poświęcać zbyt wiele czasu na odpowiadanie.

Normalne czyszczenie gorącą wodą z mydłem zmniejsza poziom wirusa na powierzchniach. Regularny program sprzątania zmniejszy ryzyko infekcji.

Jeśli to możliwe, wyeliminuj obszary wysokiego kontaktu, używając samootwierających się drzwi i nakładając elementy sterujące, aby zatrzymać kontakt z blatami.

Powierzchnie zewnętrzne, takie jak chodniki, nie wymagają środków dezynfekujących. Odpowiednie jest rutynowe mycie wodą z mydłem. Balustrady wymagają dezynfekcji.

Oto niektóre powierzchnie, które są często dotykane i wymagają rutynowego odkażania (ta lista nie jest kompletna; jest ich znacznie więcej):

● Stoły

● Klamki

● Klawiatury

● Toalety

● Włączniki światła

● Blaty

● Uchwyty

● Biurka

● Telefony

● Baterie i zlewy

● Uchwyty pompy gazu

● Ekrany dotykowe

● Bankomaty.

Czyszczenie rutynowe powinno być wykonywane codziennie lub raz na zmianę. Odkażanie obszaru wysokiego kontaktu powinno być wykonywane częściej, w zależności od obłożenia. Praktycznym podejściem jest zastosowanie sprayu odkażającego (aerozolu) w toaletach i poproszenie każdej osoby korzystającej z toalety o spryskanie wszystkich dotkniętych powierzchni po opuszczeniu obiektu. Duże publiczne toalety będą wymagały ciągłej uwagi sprzątacza.

Mycie rąk to jedna z najskuteczniejszych metod zmniejszania ryzyka infekcji. Mycie gorącą wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund jest bardzo skuteczne. Pracownicy powinni myć ręce przynajmniej co dwie godziny podczas pracy. Jeśli nie jest to możliwe, należy często stosować środek dezynfekujący na bazie alkoholu (lub nadtlenku alkoholu).

Najskuteczniejsze są trzy klasy produktów:

1. Produkty zawierające wybielacz (podchloryn sodu) mają zwykle najkrótszy czas kontaktu. Zwykle są bardzo drażniące dla skóry i należy je odpowiednio obsługiwać, dlatego niezbędne jest używanie rękawiczek. Muszą być trzymane z dala od produktów zawierających kwasy.

2. Produkty zawierające alkohol (albo alkohol etylowy lub izopropylowy) w ponad 65% są skuteczne. Takie produkty często zawierają drugi środek, taki jak nadtlenek wodoru, który zwiększa wydajność. Produkty alkoholowe są łatwopalne i należy się z nimi odpowiednio obchodzić.

Środki do dezynfekcji rąk to zazwyczaj produkty na bazie alkoholu. Mogą również zawierać glikol w celu zmniejszenia podrażnienia skóry. Odnotowano kilka pożarów związanych z większą objętością niż w osobistej butelce odkażającej.

3. Produkty zawierające czwartorzędowe aminy („kwaty”) są skuteczne, ale wymagają dłuższego czasu kontaktu. Są mniej szkodliwe dla skóry i zwykle nie są łatwopalne.

Jeśli korzystasz z usług sprzątania, przejrzyj środki odkażające, których z nimi używają. Zdobądź przynajmniej kartę charakterystyki, zweryfikuj skład chemiczny i przejrzyj informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Sposób czyszczenia powierzchni będzie zależeć od wielkości powierzchni. Większość można dobrze wyczyścić za pomocą szmatki lub pędzla. Spraye aerozolowe z puszek konsumenckich działają dobrze. Używanie większych urządzeń aerozolowych lub rozpylających należy pozostawić komercyjnym służbom powierniczym. Wymagają specjalnego przeszkolenia i procedur, aby uniknąć nadmiernego narażenia inhalacyjnego na czynnik lub wytworzenia atmosfery zapalnej z wynikającym z tego pożarem.

Oczyszczanie firmy nie powinno nakładać na firmę nadmiernego obciążenia. Opracuj plan ponownego otwarcia i działania. Bądź elastyczny i sprawdzaj swój plan co najmniej raz w tygodniu. Dbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. To dobry interes.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:
Inne ciekawe artykuły:
Jakie szkodniki mogą być groźne dla naszych zwierząt?

Oglądanie psa lub kota goniącego za robakiem, pająkiem lub innym szkodnikiem może być zabawne. Ale czy wiesz, że wiele szkodników jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia twojego zwierzaka? Latem tuż za rogiem, właściciele zwierząt na całym świecie chcą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu w ciepłą, słoneczną pogodę. Na nieszczęście dla waszych zwierzaków (i dla nas), ta pora roku […]

Jak szczury dostają się do mojego domu?

Szczury mogą szybko stać się nieproszonymi gośćmi w twoim domu, jeśli znajdą okazję. Oprócz wielu chorób, które przenoszą, mogą również powodować rozległe szkody w domu i mieniu. Najlepszym sposobem zwalczania inwazji szczurów jest przede wszystkim powstrzymanie ich przed wejściem do domu. Gryzonie mogą z łatwością dostać się do Twojego domu przez bardzo małe otwory. Czy wiesz, że szczury mogą przeciskać […]

Czy końskie muchy rzeczywiście gryzą?

Czy końska mucha może mnie ugryźć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych wysysających krew szkodnikach, w tym o tym, jak leczyć ukąszenia much końskich. Czym jest mucha końska? Muchy końskie występują w całej Europie, zarówno na obszarach podmiejskich, jak i wiejskich, w pobliżu zbiorników wodnych, które służą jako miejsca rozrodu. Te muchy są szybkimi, silnymi lotnikami, […]

Dlaczego pluskwy gryzą?

Większość osób ugryzionych przez pluskwy doświadcza objawów, które obejmują podrażnienie, rany lub swędzenie. Ale jak należy leczyć ukąszenia pluskiew i czy można im zapobiegać? Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie szans na ukąszenia, a opcje leczenia obejmują dobrą higienę i leki przeciwhistaminowe. W tym artykule szczegółowo omówiono metody leczenia i zapobiegania ugryzieniom przez pluskwy. Co to w […]