Logotyp DDD Polska
Jak dokarmiać ptaki, by nie przyciągać szczurów?
28 cze 2022 , 11:01

Jak dokarmiać ptaki, by nie przyciągać szczurów?

Wraz z rosnącą popularnością karmienia ptaków, ludzie stają przed „interesującym” problemem –szczurami . Wstrętne gryzonie są łatwo przyciągane przez nasiona, których ludzie używają do karmienia ptaków, zamieniając się w niechcianych gości w domu. 

Jak więc chronić swoją własność przed głodnymi intruzami?

W tym artykule porozmawiamy o tajnikach utrzymywania nieruchomości w stanie wolnym od szczurów i jednoczesnego czerpania przyjemności z karmienia ptaków.

Czy karmniki dla ptaków przyciągają szczury?

Ci, którzy mieli do czynienia z chwytaczami ziarna dla ptaków lub innymi rodzajami karmników, znają odpowiedź na to pytanie. Ale powiedzmy to pozostałym entuzjastom, którzy chcą zacząć karmić ptaki na swoich wybiegach – tak, karmniki dla ptaków przyciągają gryzonie.

Gryzonie zawsze szukają pożywienia, więc czy możemy je winić za próbę kradzieży nasion ptaków? W ich naturze leży ciągłe poszukiwanie pożywienia, więc można śmiało powiedzieć, że myszy i szczury najprawdopodobniej zjedzą wszystko, co dostaną w swoje małe rączki. Mając to na uwadze, wszyscy wiemy, że gryzonie zwykle przenoszą wiele chorób, w tym salmonellę , która może zagrażać zarówno innym ludziom, jak i ptakom, które próbujesz nakarmić.

I chociaż myszy i szczury słyną z aktywnego polowania na żywność, którą ludzie zostawiają dla ptaków, nie ma 100% gwarancji, że gryzonie zajmą Twój ogród, jeśli umieścisz tam karmniki dla ptaków. Być może nie masz karmników dla ptaków, a gdzieś w ogródku czai się upartego szczura – nigdy nie można być pewnym, ile niechcianych gości kryje się w swojej zielonej przestrzeni. Mając to na uwadze, mamy w zanadrzu kilka sztuczek, które pomogą Ci zmniejszyć liczbę odwiedzających, więc czytaj dalej.

Jak powstrzymać szczury przed jedzeniem pokarmu dla ptaków?

Teraz, gdy wszyscy przyjęliśmy twardą prawdę, przejdźmy w końcu do sedna – jak karmić ptaki bez przyciągania szczurów. Oto kilka środków, które możesz podjąć, aby trzymać szczury i myszy z dala od karmników dla ptaków.

Zainstaluj karmniki dla ptaków odporne na gryzonie

Zaczynamy od bezpiecznej i bardzo łatwej w zakupie opcji – karmników dla ptaków odpornych na szczury. Zgadza się, jakość twojego karmnika dla ptaków odgrywa ważną rolę w tym, czy gryzonie będą kraść jedzenie dla ptaków, czy nie. 

Wybierając karmnik do ogrodu, upewnij się, że zakupiony przez Ciebie karmnik może być zainstalowany poza zasięgiem gryzoni. Jeśli to możliwe, wybierz wiszący karmnik dla ptaków. Wybierz solidny, który nie zostanie łatwo strącony pod ciężarem ptaków. Dlaczego to jest ważne? Jeśli nasiona z twojego karmnika spadną na ziemię, to naturalne, że szczury je znajdą i pozostaną w okolicy, szukając więcej. Aby dodatkowo wzmocnić drążek do karmienia ptaków, możesz zainwestować w łapacz nasion dla ptaków lub zainstalować tacę.

Usuń źródła wody

Następną rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zniechęcić gryzonie do wchodzenia do ogrodu, jest usunięcie źródeł wody. Na przykład myszy mogą wytrzymać miesiąc lub nawet dłużej bez picia wody, jednak nie dotyczy to szczurów. Potrzebują wody, aby przeżyć, więc mogą wejść do twojego ogrodu w jej poszukiwaniu. 

Trudno jest usunąć wszystkie źródła wody z ogrodu, zwłaszcza jeśli chodzi o stawy lub baseny. Możesz jednak przynajmniej opróżniać kąciki dla ptaków w nocy i naprawiać wszelkie przecieki, aby zniechęcić nieprzyjemne gryzonie.

Przechowuj nasiona ptaków prawidłowo

Szczury i myszy słyną ze swoich umiejętności grzebania. Więc następną rzeczą, którą radzimy zrobić, to zachować szczególną ostrożność przy przechowywaniu nasion swoich pierzastych przyjaciół. 

Ocynkowane metalowe pojemniki z bezpieczną pokrywą mogą być tym, czego szukasz. Gryzonie lubią przeżuwać dziury w różnych teksturach i materiałach, nawet w drewnie, gumie i niskiej jakości betonie, i chociaż nie jest to niemożliwe, aby przebiły się przez metalowe pojemniki, zadanie stanie się trudniejsze. Przechowuj kosze w szopie i nie umieszczaj ich w domu, aby uniknąć zapraszania tam gryzoni.

Utrzymuj swoje podwórko i miejsca do karmienia w czystości

Ptaki potrafią być wybrednymi zjadaczami. Często przeglądają nasiona, aby znaleźć fragmenty, które najbardziej im się podobają, i odrzucają wszystko inne. Nie trzeba dodawać, że nasiona na ziemi nie są dobrym pomysłem, jeśli próbujesz uniknąć gryzoni. Radzimy regularnie sprzątać ogród i miejsca do karmienia. Zmieść wyrzucone nasiona tak często, jak to możliwe, przynajmniej raz dziennie (najlepiej przed zapadnięciem nocy).

Dodaj przegrodę do swojego stolika dla ptaków

Szczury na karmnikach dla ptaków nie są ładnym widokiem. Wstrętne szkodniki mogą z łatwością wspinać się po drzewach i lądować w łapaczach nasion dla ptaków. Oznacza to, że jeśli masz stół dla ptaków, gryzonie będą mogły dostać się do jedzenia. Tak więc najlepszą opcją jest zainstalowanie przegrody na stoliku dla ptaków.

Przegrody zapobiegną przedostawaniu się nie tylko myszy i szczurów, ale także wiewiórek w pobliże pożywienia dla ptaków. Jest to kawałek plastiku lub metalu w kształcie stożka, który można przymocować do żerdzi. Przegrody są zaprojektowane tak, aby były śliskie, co oznacza, że ​​żadne zwierzę nie zdoła się na nie wspiąć.

Skonsultuj się ze specjalistą od zwalczania szkodników

Wiele osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i użyć trutki na szczury, aby uporać się z problemem. Nie trzeba dodawać, że jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ możesz zranić swoje zwierzęta. Szczególnej uwagi wymagają sytuacje związane ze szkodnikami, zwłaszcza związane z gryzoniami. Najbezpieczniejszym sposobem radzenia sobie z problemem gryzoni jest zatrudnienie specjalisty od zwalczania szkodników. Szkodnik dokona inspekcji i odpowiednimi metodami skutecznie pozbędzie się wszelkich gryzoni bez narażania rodziny i zwierząt.

Czego nie robić?

Wyniki wyszukiwania dotyczące tego, jak trzymać szczury z dala od karmników dla ptaków, mogą być pełne niebezpiecznych lub nieludzkich pomysłów. Jednym z takich popularnych, choć niebezpiecznych pomysłów jest samodzielne zatrucie szczurów. Daliśmy ci już wgląd w to, dlaczego jest to okropny pomysł i jak może się pomylić. A twoje zwierzęta nie są jedynymi w niebezpieczeństwie. Możesz także zranić każde dzikie lub zabłąkane zwierzę, które bezpośrednio spożyje truciznę lub zje zwłoki zatrutego szczura.

Kolejną „radą”, którą możesz znaleźć, jest umieszczenie pułapek na klej . Zdecydowanie odradzamy ich używanie, ponieważ nie są to humanitarny sposób postępowania z gryzoniami. Co więcej, inne zwierzęta również będą zagrożone z powodu utknięcia i powolnej, bolesnej śmierci.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:
Inne ciekawe artykuły:
Najczęstsze szkodniki magazynowe - opis

Przechowywanie zbóż jest powiązane z wieloma problemami, których często nie uwzględniają zwykli jego konsumenci. Jednym z nich jest obecność szkodników zbożowych, które pojawiają się nie tylko w naszych kuchniach, ale również w dużych magazynach żywności i zbóż. Aby uniknąć tego problemu, ważne jest zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz jak rozpoznać określony rodzaj owada. Świadomość potencjalnych […]

Jakie są najczęstsze rodzaje insektów i gryzoni, z którymi trzeba się zmierzyć w branży DDD i jakie są najskuteczniejsze sposoby ich zwalczania?

Branża DDD (deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji) to dziedzina, w której specjaliści zajmują się zwalczaniem szkodników takich jak insekty i gryzonie. Wiele różnych rodzajów tych stworzeń może być zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz dla infrastruktury budowlanej. W tym artykule omówimy najczęstsze rodzaje insektów i gryzoni, z którymi trzeba się zmierzyć w branży DDD, oraz najskuteczniejsze sposoby […]

Co przyciąga karaluchy do mojego domu?

Nikt nie lubi mieć do czynienia z nieznośnymi karaluchami w swoim domu; jeśli jednak nie wiesz, jak zapobiec infiltracji twojej przestrzeni, staną się ogromnym problemem. Zanim zaczniesz wyciągać karaluchy z domu, musisz najpierw zrozumieć, co przyciąga je do twojego domu. Radzenie sobie z plagą karaluchów Jeśli masz do czynienia z plagą karaluchów w swoim domu, […]

Najczęściej spotykane szkodniki w naszych domach

Nikt nie lubi nieautoryzowanych współlokatorów — zwłaszcza tych przerażających. Jeśli właśnie przeprowadziłeś się do nowego domu, szukaj owadów, które mogą dzielić z tobą przestrzeń. W całej Europie od czasu do czasu można znaleźć robaki w twoim domu. Identyfikując rodzaje insektów, możesz opracować najlepszą strategię ich usuwania. Nawet jeśli nie widzisz zwykłych domowych robaków, nadal powinieneś być świadomy subtelnych […]

Przygotuj się na letnie szkodniki

Przygotuj się na letnie szkodniki Lato jest w pełnym rozkwicie, a temperatury zaczynają rosnąć. Temperatury, które rosną wiosną i latem, wpływają na zachowanie i rozwój wielu pospolitych szkodników. Wiele szkodników jest zimnokrwistych i dlatego pogoda ma na nie duży wpływ. Więcej godzin światła słonecznego w ciągu dnia daje wielu szkodnikom więcej czasu na żerowanie. Oto […]

Porady: jak nie przywieźć pluskiew z wakacji?

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby uniknąć zabierania pluskwy do domu z wakacji tego lata. Po brutalnym mrozie zimy ludzie w całym kraju nie mogą się już doczekać, aby spakować walizki i wyruszyć latem w cieplejsze miejsca. Ale zanim zacznie się zabawa na słońcu, ważne jest, aby pamiętać o szkodniku, którego nie chcesz chować w bagażu […]

Jak często przeprowadzać dezynfekcję w mojej firmie?

Otwarcie i prowadzenie firmy podczas tej pandemii stwarza problemy, w których rozwiązywanie niewielu zostało przeszkolonych. Celem działalności każdego przedsiębiorcy jest osiąganie zysków przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom. Niewiele dokumentów z wytycznymi mówi o tym, jak wybrać lub zastosować chemikalia i metody dezynfekcji. Niewielu omawia ramy regulacyjne, których musisz przestrzegać. Ten artykuł jest próbą wypełnienia tej luki. Podczas […]

Jakie szkodniki mogą być groźne dla naszych zwierząt?

Oglądanie psa lub kota goniącego za robakiem, pająkiem lub innym szkodnikiem może być zabawne. Ale czy wiesz, że wiele szkodników jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia twojego zwierzaka? Latem tuż za rogiem, właściciele zwierząt na całym świecie chcą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu w ciepłą, słoneczną pogodę. Na nieszczęście dla waszych zwierzaków (i dla nas), ta pora roku […]

Jak szczury dostają się do mojego domu?

Szczury mogą szybko stać się nieproszonymi gośćmi w twoim domu, jeśli znajdą okazję. Oprócz wielu chorób, które przenoszą, mogą również powodować rozległe szkody w domu i mieniu. Najlepszym sposobem zwalczania inwazji szczurów jest przede wszystkim powstrzymanie ich przed wejściem do domu. Gryzonie mogą z łatwością dostać się do Twojego domu przez bardzo małe otwory. Czy wiesz, że szczury mogą przeciskać […]

Czy końskie muchy rzeczywiście gryzą?

Czy końska mucha może mnie ugryźć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych wysysających krew szkodnikach, w tym o tym, jak leczyć ukąszenia much końskich. Czym jest mucha końska? Muchy końskie występują w całej Europie, zarówno na obszarach podmiejskich, jak i wiejskich, w pobliżu zbiorników wodnych, które służą jako miejsca rozrodu. Te muchy są szybkimi, silnymi lotnikami, […]