Logotyp DDD Polska
Jak szczury dostają się do mojego domu?
20 maj 2022 , 13:56

Jak szczury dostają się do mojego domu?

Szczury mogą szybko stać się nieproszonymi gośćmi w twoim domu, jeśli znajdą okazję. Oprócz wielu chorób, które przenoszą, mogą również powodować rozległe szkody w domu i mieniu.

Najlepszym sposobem zwalczania inwazji szczurów jest przede wszystkim powstrzymanie ich przed wejściem do domu. Gryzonie mogą z łatwością dostać się do Twojego domu przez bardzo małe otwory. Czy wiesz, że szczury mogą przeciskać się przez otwór o średnicy niecałych 2 cm? Wiele osób zdaje sobie sprawę, że ma problem ze szczurami, gdy szczury już weszły i można je usłyszeć na strychu lub drapanie w ścianach. Czasami szczury odkrywa się po raz pierwszy, gdy przewody elektryczne lub rury są przegryzione i uszkodzone. Może być również dość niepokojące, gdy wejdziesz do kuchni lub spiżarni i odkryjesz, że twoje magazyny żywności zostały naruszone przez szczury.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć szczury, ale ich nie widziałeś, możesz zauważyć inne oznaki, takie jak brązowe smugi na ścianach lub inne przedmioty spowodowane tłuszczem szczurów, gdy pocierają te powierzchnie. Często pierwszym znakiem jest obecność szczurzych odchodów w szufladach, szafkach i innych miejscach w domu.

Po ustaleniu, że masz problem ze szczurami , ważne jest, aby najpierw odciąć wszystkie wejścia do domu. Gdy twój dom jest już bezpieczny, możesz zacząć łapać gryzonie. Oto 5 typowych punktów wejścia do sprawdzenia:

1. Pęknięcia w ścianach

Sprawdź zewnętrzną część swojego domu i poszukaj potencjalnych punktów wejścia. Wypełnij mniejsze otwory uszczelniaczem i użyj wełny stalowej lub wodoodpornego uszczelniacza, aby zablokować większe punkty wejścia.

2. Odpowietrzniki

Wiele otworów wentylacyjnych może mieć wystarczająco duże otwory, aby szczur mógł się przez nie przecisnąć. Szczury mogą również przeciskać się przez wszelkie szczeliny pozostawione wokół otworu wentylacyjnego. Uszczelnij wszelkie szczeliny wokół otworów wentylacyjnych. Zabezpiecz otwory wentylacyjne metalową osłoną.

3. Luki wokół okien

Szczury mogą łatwo wejść przez małe szczeliny lub pęknięcia wokół okien. Uszczelnij wszystkie otwory i sprawdź, czy w oknie nie ma dziur.

4. Otwory w dachu

Jeśli podejrzewasz, że masz szczury na strychu, dobrym pomysłem jest sprawdzenie dachu pod kątem otworów. Szczury często mogą wejść przez małe szczeliny utworzone przez przecięcie narożników pokoju. Mogą również żuć zatyczki kalenicowe. Wszelkie otwory należy zatkać wodoodpornym uszczelniaczem.

5. Komin

Komin jest łatwym celem dla szczura, który może wejść do twojego domu w poszukiwaniu pożywienia i ciepła. Jeśli masz szczury w swoim kominie, dobrze jest go profesjonalnie wyczyścić, aby upewnić się, że nie ma w nim żadnych materiałów do budowy gniazd. W celu odstraszenia szczurów można zainstalować kratkę kominową lub czapkę.

To tylko niektóre z najczęstszych punktów wejścia, ale ważne jest, aby zwracać uwagę na słabe miejsca w domu, w których szczur może się przegryźć. Szczury mają bardzo mocne zęby i mogą przeżuwać niektóre dość ciężkie materiały. Drewno, plastik, a nawet cegła! Ściany z luźnymi lub popękanymi cegłami należy naprawić, aby szczury nie gryzły cegły, aby uzyskać dostęp do ścian.

Jeśli masz garaż, ważne jest, aby wokół bramy było jak najmniej miejsca. Jeśli szczury dostaną się do garażu, mogą uszkodzić pojazdy, odsłonięte okablowanie, podgrzewacze wody i wszelką inną zawartość garażu. Listwy szczotkowe do drzwi garażowych można zainstalować na zderzaku bramy garażowej, aby utrudnić wejście gryzoni.

Jeśli masz piwnicę, może to być również atrakcyjny dom dla szczurów. Piwnica jest często ciemna i niezamieszkana, więc może być cichą kryjówką dla szczurów, które wpadają w szał i wyrządzają rozległe szkody wszystkim na swojej drodze.

Chociaż nie jest to tak powszechne, szczury mogą również wydostać się przez umywalki i toalety, jeśli dostaną się do rur wodociągowych. Większość szczurów doskonale pływa, co ułatwia im wstrzymanie oddechu w rurach wodnych i wynurzenie się w łazience. Jeśli sama myśl Cię przeraża, możesz spać spokojniej, instalując ekrany lub kratki na odpływach, aby je utrzymać. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie zamkniętej pokrywy deski sedesowej.

Większość wymienionych powyżej kroków zapobiegawczych wymaga niewielkiej ilości sprzętu i będzie warta czasu i wysiłku, aby pozbyć się szczurów z domu i zapewnić bezpieczeństwo rodzinie i domowi.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:
Inne ciekawe artykuły:
Najczęstsze szkodniki magazynowe - opis

Przechowywanie zbóż jest powiązane z wieloma problemami, których często nie uwzględniają zwykli jego konsumenci. Jednym z nich jest obecność szkodników zbożowych, które pojawiają się nie tylko w naszych kuchniach, ale również w dużych magazynach żywności i zbóż. Aby uniknąć tego problemu, ważne jest zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz jak rozpoznać określony rodzaj owada. Świadomość potencjalnych […]

Jakie są najczęstsze rodzaje insektów i gryzoni, z którymi trzeba się zmierzyć w branży DDD i jakie są najskuteczniejsze sposoby ich zwalczania?

Branża DDD (deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji) to dziedzina, w której specjaliści zajmują się zwalczaniem szkodników takich jak insekty i gryzonie. Wiele różnych rodzajów tych stworzeń może być zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz dla infrastruktury budowlanej. W tym artykule omówimy najczęstsze rodzaje insektów i gryzoni, z którymi trzeba się zmierzyć w branży DDD, oraz najskuteczniejsze sposoby […]

Co przyciąga karaluchy do mojego domu?

Nikt nie lubi mieć do czynienia z nieznośnymi karaluchami w swoim domu; jeśli jednak nie wiesz, jak zapobiec infiltracji twojej przestrzeni, staną się ogromnym problemem. Zanim zaczniesz wyciągać karaluchy z domu, musisz najpierw zrozumieć, co przyciąga je do twojego domu. Radzenie sobie z plagą karaluchów Jeśli masz do czynienia z plagą karaluchów w swoim domu, […]

Najczęściej spotykane szkodniki w naszych domach

Nikt nie lubi nieautoryzowanych współlokatorów — zwłaszcza tych przerażających. Jeśli właśnie przeprowadziłeś się do nowego domu, szukaj owadów, które mogą dzielić z tobą przestrzeń. W całej Europie od czasu do czasu można znaleźć robaki w twoim domu. Identyfikując rodzaje insektów, możesz opracować najlepszą strategię ich usuwania. Nawet jeśli nie widzisz zwykłych domowych robaków, nadal powinieneś być świadomy subtelnych […]

Przygotuj się na letnie szkodniki

Przygotuj się na letnie szkodniki Lato jest w pełnym rozkwicie, a temperatury zaczynają rosnąć. Temperatury, które rosną wiosną i latem, wpływają na zachowanie i rozwój wielu pospolitych szkodników. Wiele szkodników jest zimnokrwistych i dlatego pogoda ma na nie duży wpływ. Więcej godzin światła słonecznego w ciągu dnia daje wielu szkodnikom więcej czasu na żerowanie. Oto […]

Porady: jak nie przywieźć pluskiew z wakacji?

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby uniknąć zabierania pluskwy do domu z wakacji tego lata. Po brutalnym mrozie zimy ludzie w całym kraju nie mogą się już doczekać, aby spakować walizki i wyruszyć latem w cieplejsze miejsca. Ale zanim zacznie się zabawa na słońcu, ważne jest, aby pamiętać o szkodniku, którego nie chcesz chować w bagażu […]

Jak dokarmiać ptaki, by nie przyciągać szczurów?

Wraz z rosnącą popularnością karmienia ptaków, ludzie stają przed „interesującym” problemem –szczurami . Wstrętne gryzonie są łatwo przyciągane przez nasiona, których ludzie używają do karmienia ptaków, zamieniając się w niechcianych gości w domu.  Jak więc chronić swoją własność przed głodnymi intruzami? W tym artykule porozmawiamy o tajnikach utrzymywania nieruchomości w stanie wolnym od szczurów i jednoczesnego czerpania […]

Jak często przeprowadzać dezynfekcję w mojej firmie?

Otwarcie i prowadzenie firmy podczas tej pandemii stwarza problemy, w których rozwiązywanie niewielu zostało przeszkolonych. Celem działalności każdego przedsiębiorcy jest osiąganie zysków przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom. Niewiele dokumentów z wytycznymi mówi o tym, jak wybrać lub zastosować chemikalia i metody dezynfekcji. Niewielu omawia ramy regulacyjne, których musisz przestrzegać. Ten artykuł jest próbą wypełnienia tej luki. Podczas […]

Jakie szkodniki mogą być groźne dla naszych zwierząt?

Oglądanie psa lub kota goniącego za robakiem, pająkiem lub innym szkodnikiem może być zabawne. Ale czy wiesz, że wiele szkodników jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia twojego zwierzaka? Latem tuż za rogiem, właściciele zwierząt na całym świecie chcą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu w ciepłą, słoneczną pogodę. Na nieszczęście dla waszych zwierzaków (i dla nas), ta pora roku […]

Czy końskie muchy rzeczywiście gryzą?

Czy końska mucha może mnie ugryźć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych wysysających krew szkodnikach, w tym o tym, jak leczyć ukąszenia much końskich. Czym jest mucha końska? Muchy końskie występują w całej Europie, zarówno na obszarach podmiejskich, jak i wiejskich, w pobliżu zbiorników wodnych, które służą jako miejsca rozrodu. Te muchy są szybkimi, silnymi lotnikami, […]