Logotyp DDD Polska
Jakie szkodniki mogą być groźne dla naszych zwierząt?
23 maj 2022 , 13:54

Jakie szkodniki mogą być groźne dla naszych zwierząt?

Oglądanie psa lub kota goniącego za robakiem, pająkiem lub innym szkodnikiem może być zabawne. Ale czy wiesz, że wiele szkodników jest bardzo niebezpiecznych dla zdrowia twojego zwierzaka? Latem tuż za rogiem, właściciele zwierząt na całym świecie chcą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu w ciepłą, słoneczną pogodę. Na nieszczęście dla waszych zwierzaków (i dla nas), ta pora roku oznacza również, że więcej owadów wyjdzie i mogą być niebezpieczne! 

Niektóre szkodniki stanowią większe zagrożenie dla kotów i psów niż inne. Wiele owadów może przenosić choroby i pasożyty, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu. Ważne jest, aby zapoznać się z najgroźniejszymi szkodnikami w naszym regionie i podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec ugryzieniu lub ukąszeniu zwierzaka.

Oto kilka szkodników, które mogą być bardzo szkodliwe dla zwierząt:

Pchły

Pchły  zaliczane są do jednych z najczęstszych szkodników szkodzących zwierzętom domowym. Z łatwością rozprzestrzeniają się od zwierzęcia do zwierzęcia, po prostu przeskakując z obecnego żywiciela na nowego. Większość nie wie, że pchły nie potrafią latać. Jednak to nie powstrzymuje ich przed nieustanną migracją i rozmnażaniem się, żyjąc z pożywienia dostarczanego przez krew zwierząt żywiciela. Istnieje kilka sposobów, w jakie twoi czworonożni przyjaciele mogą napotkać pchły:

 • Przebywanie w niewielkiej odległości od innego zwierzęcia z pchłami
 • Spotykanie ich w środowisku

Nawet jeśli twój pies jest jedynym zwierzęciem domowym, które kiedykolwiek korzysta z twojego podwórka, pchły mogą przedostać się do środowiska [twojego podwórka] z wiewiórek, królików, jeleni i wielu innych dzikich zwierząt. Pchły preferują ciepłe temperatury przy dużej wilgotności, co czyni je idealnymi kandydatami do rozwoju w Twoim domu i życia do 18 miesięcy. 

Ponieważ pchły ucztują przede wszystkim krwią – i  to dużo  – stanowią poważne zagrożenie dla twoich futrzastych przyjaciół. Po przyczepieniu do zwierzaka pchły mogą powodować:

 • Anemia (rozrzedzenie krwi)
 • Intensywne swędzenie
 • Drapanie
 • Strupy, spowodowane śladami pcheł lub drapaniem przez zwierzę w swędzących miejscach
 • Infekcje skóry spowodowane reakcjami alergicznymi
 • Niepokój

Pchły mogą być małe, ale nie są trudne do zauważenia. Szukaj pod sierścią swojego zwierzaka i szukaj czarnych okularów. Możesz także kupić grzebień na pchły i przejechać nim po sierści swojego zwierzaka, aby zobaczyć, czy bardzo cienkie zęby wyrywają pchły.

Leczenie:  Jeśli znajdziesz pchły na swoim futrzastym członku rodziny, skontaktuj się z weterynarzem, aby potwierdzić, jak poważna jest infestacja pcheł i sporządzić plan leczenia. Takie plany mogą obejmować:

 • Lek
 • Szampony
 • Chemiczne zabiegi miejscowe

Jeśli Twój zwierzak ma pchły, sprawdź również wszystkie inne zwierzęta w domu i odpowiednio je potraktuj.

Komary

Wszyscy zbyt dobrze znamy te uciążliwe szkodniki. 

Podobnie jak w przypadku ludzi, te krwiopijne stworzenia są uciążliwe również dla psów i kotów. Podobnie jak ludzie, owady te mogą ugryźć zwierzę i powodować intensywne swędzenie i podrażnienie. 

Jeśli twój czworonożny przyjaciel spędza dużo czasu na dworze, postaraj się wyeliminować duże obszary stojącej wody (w tym miskę na wodę), ponieważ jest to doskonałe miejsce lęgowe komarów.

Karaluchy

Jeden z najczęstszych (i zaskakujących!) szkodników w naszej okolicy jest również zagrożeniem dla Twoich pupili! Karaluchy przyciągają karmę dla zwierząt, więc chociaż unikają bezpośredniej interakcji z psami i/lub kotami, chętnie dzielą się z nimi posiłkiem. To dzielenie się nie ogranicza się do spożycia pokarmu – jeśli karaluchy dzielą się jedzeniem ze swoimi zwierzętami, istnieje duża szansa, że ​​dzielą się z nimi również bakteriami i chorobami wirusowymi.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​tego potencjalnego problemu można bardzo łatwo uniknąć! Wszystko, co musisz zrobić, to trzymać karmę dla swojego zwierzaka tylko w czasie posiłku. Miska wypełniona jedzeniem, przez cały czas siedząca, jest magnesem dla głodnych karaluchów.

Kleszcze

Kleszcze są bardzo powszechne na obszarach zalesionych, takich jak ulubiony szlak pieszy Twojego szczeniaka oraz w wielu parkach dla psów. Podobnie jak pchły, te owady nie latają, ale mają imponujący skok i mogą wyskakiwać z trawy lub krzaków, aby przyczepić się do twojego psa. Kiedy już złapią twojego futrzanego przyjaciela, kleszcze będą gryźć i chować głowy w skórze twojego zwierzaka i stają się bardzo trudne do usunięcia. Pozostawione same, będą żywiły się krwią twojego zwierzaka, aż do pełnego napełnienia. Może to trwać od 3 do 11 dni, a u niektórych gatunków nawet do 3 lat! Te złośliwe szkodniki są bardzo niebezpieczne dla twoich zwierząt. Wiadomo, że zużywają tak dużo krwi gospodarza, że ​​powodują anemię! Samice kleszczy niosą ze sobą jeszcze większy strach, ponieważ mogą powodować rzadki paraliż u zwierzęcia z powodu toksyny, którą wytwarza podczas karmienia.

Kleszcze jelenie są najbardziej problematyczne dla Ciebie i Twojego zwierzaka, ponieważ przenoszą boreliozę, erlichiozę i wiele innych chorób – wszystkie z nich mogą powodować poważne problemy zdrowotne u ludzi, kotów i psów. Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim zwierzaku, należy go jak najszybciej usunąć i mieć go.

Znaczenie zwalczania szkodników dla naszych zwierząt

Łatwo dostrzec różne niebezpieczeństwa, jakie owadzie szkodniki stwarzają zarówno Tobie, jak i członkom Twojej futrzanej rodziny – od bolesnego ugryzienia lub użądlenia po poważną chorobę. Najskuteczniejszym  sposobem  ochrony ich (i Ciebie!) przed tymi zagrożeniami jest regularne zapobieganie szkodnikom w domu. Zarówno koty, jak i psy można chronić przed owadami za pomocą profesjonalnych środków do zwalczania szkodników, a na szczęście produkty, których używamy, są sprawdzone i bezpieczne dla zwierząt. Podejmując proaktywne podejście do zapobiegania szkodnikom i ich ochrony za pomocą DDD Polska, pomożesz chronić swoich czworonożnych przyjaciół przed niektórymi z największych niebezpieczeństw związanych z problemami zdrowotnymi związanymi z owadami i sprawisz, że wiosną i latem przebywanie na świeżym powietrzu będzie o wiele bezpieczniejsze.

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:
Inne ciekawe artykuły:
Najczęstsze szkodniki magazynowe - opis

Przechowywanie zbóż jest powiązane z wieloma problemami, których często nie uwzględniają zwykli jego konsumenci. Jednym z nich jest obecność szkodników zbożowych, które pojawiają się nie tylko w naszych kuchniach, ale również w dużych magazynach żywności i zbóż. Aby uniknąć tego problemu, ważne jest zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz jak rozpoznać określony rodzaj owada. Świadomość potencjalnych […]

Jakie są najczęstsze rodzaje insektów i gryzoni, z którymi trzeba się zmierzyć w branży DDD i jakie są najskuteczniejsze sposoby ich zwalczania?

Branża DDD (deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji) to dziedzina, w której specjaliści zajmują się zwalczaniem szkodników takich jak insekty i gryzonie. Wiele różnych rodzajów tych stworzeń może być zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz dla infrastruktury budowlanej. W tym artykule omówimy najczęstsze rodzaje insektów i gryzoni, z którymi trzeba się zmierzyć w branży DDD, oraz najskuteczniejsze sposoby […]

Co przyciąga karaluchy do mojego domu?

Nikt nie lubi mieć do czynienia z nieznośnymi karaluchami w swoim domu; jeśli jednak nie wiesz, jak zapobiec infiltracji twojej przestrzeni, staną się ogromnym problemem. Zanim zaczniesz wyciągać karaluchy z domu, musisz najpierw zrozumieć, co przyciąga je do twojego domu. Radzenie sobie z plagą karaluchów Jeśli masz do czynienia z plagą karaluchów w swoim domu, […]

Najczęściej spotykane szkodniki w naszych domach

Nikt nie lubi nieautoryzowanych współlokatorów — zwłaszcza tych przerażających. Jeśli właśnie przeprowadziłeś się do nowego domu, szukaj owadów, które mogą dzielić z tobą przestrzeń. W całej Europie od czasu do czasu można znaleźć robaki w twoim domu. Identyfikując rodzaje insektów, możesz opracować najlepszą strategię ich usuwania. Nawet jeśli nie widzisz zwykłych domowych robaków, nadal powinieneś być świadomy subtelnych […]

Przygotuj się na letnie szkodniki

Przygotuj się na letnie szkodniki Lato jest w pełnym rozkwicie, a temperatury zaczynają rosnąć. Temperatury, które rosną wiosną i latem, wpływają na zachowanie i rozwój wielu pospolitych szkodników. Wiele szkodników jest zimnokrwistych i dlatego pogoda ma na nie duży wpływ. Więcej godzin światła słonecznego w ciągu dnia daje wielu szkodnikom więcej czasu na żerowanie. Oto […]

Porady: jak nie przywieźć pluskiew z wakacji?

Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby uniknąć zabierania pluskwy do domu z wakacji tego lata. Po brutalnym mrozie zimy ludzie w całym kraju nie mogą się już doczekać, aby spakować walizki i wyruszyć latem w cieplejsze miejsca. Ale zanim zacznie się zabawa na słońcu, ważne jest, aby pamiętać o szkodniku, którego nie chcesz chować w bagażu […]

Jak dokarmiać ptaki, by nie przyciągać szczurów?

Wraz z rosnącą popularnością karmienia ptaków, ludzie stają przed „interesującym” problemem –szczurami . Wstrętne gryzonie są łatwo przyciągane przez nasiona, których ludzie używają do karmienia ptaków, zamieniając się w niechcianych gości w domu.  Jak więc chronić swoją własność przed głodnymi intruzami? W tym artykule porozmawiamy o tajnikach utrzymywania nieruchomości w stanie wolnym od szczurów i jednoczesnego czerpania […]

Jak często przeprowadzać dezynfekcję w mojej firmie?

Otwarcie i prowadzenie firmy podczas tej pandemii stwarza problemy, w których rozwiązywanie niewielu zostało przeszkolonych. Celem działalności każdego przedsiębiorcy jest osiąganie zysków przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom. Niewiele dokumentów z wytycznymi mówi o tym, jak wybrać lub zastosować chemikalia i metody dezynfekcji. Niewielu omawia ramy regulacyjne, których musisz przestrzegać. Ten artykuł jest próbą wypełnienia tej luki. Podczas […]

Jak szczury dostają się do mojego domu?

Szczury mogą szybko stać się nieproszonymi gośćmi w twoim domu, jeśli znajdą okazję. Oprócz wielu chorób, które przenoszą, mogą również powodować rozległe szkody w domu i mieniu. Najlepszym sposobem zwalczania inwazji szczurów jest przede wszystkim powstrzymanie ich przed wejściem do domu. Gryzonie mogą z łatwością dostać się do Twojego domu przez bardzo małe otwory. Czy wiesz, że szczury mogą przeciskać […]

Czy końskie muchy rzeczywiście gryzą?

Czy końska mucha może mnie ugryźć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych wysysających krew szkodnikach, w tym o tym, jak leczyć ukąszenia much końskich. Czym jest mucha końska? Muchy końskie występują w całej Europie, zarówno na obszarach podmiejskich, jak i wiejskich, w pobliżu zbiorników wodnych, które służą jako miejsca rozrodu. Te muchy są szybkimi, silnymi lotnikami, […]